Już w sobotę 10. edycja Amber Cup. Obecne i byłe gwiazdy ekstraklasy zagrają w Ergo Arenie

Tomasz Frankowski, Kamil Kosowski, bracia Marcin i Michał Żewłakow - to tylko niektóre gwiazdy, które wystąpią w najbliższą sobotę podczas 10. edycji halowego turnieju Amber Cup. Nie zabraknie również zespołów ekstraklasy z Lechią Gdańsk na czele, którą powinien już poprowadzić nowy trener. Impreza zacznie się o godz. 12, zaś wielki finał przewidziany jest na godz. 18.50. Organizatorzy przygotowali masę atrakcji dla kibiców.
- Od paru lat biorę czynny udział przy Amber Cup. Kilka razy zdarzyło mi się nawet w nim zagrać. Cieszę się, że coś tak wielkiego wraca do Gdańska - mówi prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski. - Przyjedzie wiele gwiazd futbolu i wydaje mi się, że nie ma drugiego takiego turnieju w Polsce - dodaje.

Najważniejsza informacja jest taka, że znamy już wszystkie drużyny, które zagrają 9 stycznia w Ergo Arenie. Są to trzy zespoły ekstraklasy - Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław i Podbeskidzie Bielsko-Biała, dwa I ligi - Chojniczanka Chojnice i Drutex Bytovia Bytów, a także dwa zespoły gwiazd "Fabryka Futbolu" i "Polska Stars" oraz AZS Uniwersytet Gdański lub El-Auta Poznań (są to zespoły, które wygrały eliminacje w Słupsku i o udział w głównym turnieju powalczą tuż przed jego oficjalnym rozpoczęciem).

O ile profesjonalnych drużyn nie trzeba szerzej przedstawiać, o tyle warto pochylić się nad "Fabryką Futbolu" i "Polska Stars".

W tym pierwszym zespole wystąpią m.in. Łukasz Garguła z Miedzi Legnica, Mateusz Lis i Jakub Serafin z Lecha Poznań, a także Seweryn Michalski z GKS Bełchatów. Z kolei Polska Stars to ekipa złożona z byłych reprezentantów Polski i gwiazd ekstraklasy. W jej skład wejdą tacy piłkarze jak Tomasz Frankowski, Kamil Kosowski, Tomasz Kłos, Maciej Żurawski, Olgierd Moskalewicz czy bracia Marcin i Michał Żewłakow.

Wszystkie drużyny mają wystąpić w mocnych składach. Nie ma powtórzyć się sytuacja z lat poprzednich, gdy zespoły przyjeżdżały z wieloma juniorami.

- W tej chwili nie jestem w stanie podać nazwisk. Będziemy chcieli wystawić najsilniejszy skład. Będzie to mieszanka młodości z rutyną. Trzeba zwrócić uwagę na to kto lepiej czuje się w grze na hali. Na pewno jest to element zabawy, ale potraktujemy ten turniej bardzo poważnie i chcemy w nim wypaść jak najlepiej - Jarosław Bieniuk, pełnomocnik Lechii ds. sportowych.

Podczas Amber Cup Lechię powinien już poprowadzić nowy trener, którego nazwisko ma być ogłoszone jeszcze w tym tygodniu. 8 stycznia zaplanowany jest bowiem pierwszy trening zespołu po świąteczno-noworocznej przerwie.

Turniej główny Amber Cup rozpocznie się o godz. 13 (godzinę wcześniej zacznie się wspomniane eliminacyjne spotkania pomiędzy El-Auta Poznań i AZS Uniwersytet Gdański. Z kolei finał przewidziany jest na godz. 18.50.

Imprezę pokaże Polsat Sport News, początek transmisji o godz. 14.

Formuła turnieju pozostaje bez zmian. Osiem drużyn zostało podzielonych na dwie grupy, w których każdy zagra z każdym. Dwie najlepsze ekipy każdej z grup awansują do półfinałów.

Grupa A

1.Drutex Bytovia Bytów
2.Podbeskidzie Bielsko-Biała
3.Polska Stars
4.AZS Uniwersytet Gdański lub El-Auta Poznań
Grupa B

1.Chojniczanka Chojnice
2.Lechia Gdańsk
3.Śląsk Wrocław
4.Fabryka Futbolu
W międzyczasie odbędą się dwa spotkania pokazowe, m.in. oldboje Lechii zmierzą się z oldbojami Wisły Kraków, których kapitanem będzie Tomasz Frankowski.

- Poprowadzę zespół Lechii razem ze Sławkiem Wojciechowskim. Wystawimy najmocniejszy skład, z Tomaszem Dawidowskim i Mariuszem Pawlakiem na czele - podkreśla Bieniuk.

Wcześniej, bo około godz. 15.40 odbędzie się pokazowy mecz z udziałem artystów, a o 16.15 na parkiecie będzie można zobaczyć pokaz freestyle football z udziałem mistrza Europy Łukasza Chwieduka.

Poprzedni zwycięzcy:

2015Graham Sierakowice
2014Mściwoj Kartuzy
2013Lechia Gdańsk
2012Grosik Team
2011Lechia Gdańsk
2010Wisła Kraków
2009Gryf Słupsk
2008Unity Line Szczecin
2006Puma Team
Kibice, którzy przyjdą w sobotę do ERGO Areny na pewno nie będą się nudzić. Przypominamy, że w dalszym ciągu można nabywać bilety. Poza turniejem głównym organizatorzy przygotowali sporo atrakcji i konkursów. Ponadto o podgrzanie atmosfery zadba zespół muzyczny SOUND'n'GRACE, mający na koncie wiele hitów, w tym m.in. utwór "Someone". W sobotę zagra swoje trzy największe przeboje.

- Szykujemy wiele atrakcji dla kibiców. Przygotowaliśmy tysiąc koszulek reprezentacji Polski, które będzie można odbierać za okazaniem biletu - mówi Daniel Kaniewski, dyrektor generalny Amber Cup.

Sebastian Mila i Sławomir Peszko zapraszają kibiców na Amber Cup