Sport.pl

Piotr Nowak nowym trenerem Lechii? Sprawa mocno się przeciąga, ale formalnie nie ma przeszkód

Lechia prawdopodobnie w weekend ogłosi oficjalnie nazwisko nowego trenera zespołu. Będzie nim Piotr Nowak. Sprawa nieco się przeciąga gdyż gdański klub czeka na oficjalne zezwolenia ze strony PZPN na prowadzenie przez niego klubu ekstraklasy.

Polub nas na Facebooku

51-letni Nowak całą swoją trenerską karierę spędził w Stanach Zjednoczonych (m.in. z zespołem D.C. United zdobył mistrzostwo kraju, następnie był członkiem sztabu szkoleniowego młodzieżowej i seniorskiej reprezentacji USA, trenował także drużynę Philadelphii Union). Od czerwca 2012 r. nie pracował w żadnym klubie, a w listopadzie 2014 roku został dyrektorem technicznym egzotycznej reprezentacji Antigui i Barbudy.

Nowak został głównym kandydatem do poprowadzenia Lechii, ale w międzyczasie pojawiły się pewne komplikacje. Chodziło o kwestię jego licencji trenerskiej. Jako, że całą swoją dotychczasową karierę szkoleniową związał z kontynentem amerykańskim, tam też uzyskał licencję. To jak najbardziej poważny i wiążący dokument, ale nie zawsze jest on honorowany w Europie. Podobne problemy miał Robert Warzycha - inny były reprezentant Polski, a potem szanowany w USA Robert Warzycha. W 2014 roku objął on Górnika Zabrze, jednak ponieważ nie posiadał licencji UEFA Pro, klub musiał posiłkować się instytucją "słupa", czyli szkoleniowca posiadającego stosowne uprawnienia, który wpisywany był do protokołu meczowego (w tym wypadku był to Józef Dankowski). Oczywiście wszystkie kluczowe decyzje podejmował Warzycha.

Lechia chciała takiej sytuacji uniknąć, dlatego dokładnie sprawdziła czy licencja Nowaka (FIFA Pro uzyskana w Brazylii) jednak uprawnia go do prowadzenia zespołu w Europie. Ostatecznie Nowak otrzymał od PZPN warunkowe pozwolenie na pracę z zespołem ekstraklasy, a w ciągu kilku miesięcy ma uzupełnić wymagane w Europie wykształcenie. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby został on trenerem Lechii. Ze względów proceduralnych sprawa cały czas się przedłuża, klub czeka na oficjalne pismo ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale w weekend kontrakt powinien zostać podpisany.

W piątek odbył się pierwszy w nowym roku trening zespołu, poprowadzili do Dawid Banaczek oraz Maciej Kalkowski.HITY I KITY "BERETA". JAK NA RYNKU TRANSFEROWYM RADZIŁ SOBIE MAREK JÓŹWIAK?


Więcej o:
Komentarze (7)
Piotr Nowak nowym trenerem Lechii? Sprawa mocno się przeciąga, ale formalnie nie ma przeszkód
Zaloguj się
 • vito3

  Oceniono 19 razy 11

  nowak ma wprawdzie mistrzostwo stanow ale nie ma licencji na wolska dziadowizne,w ameryce nie nauczyl sie handlowac wynikami bo tam za takie rzeczy jest 200lat puchy

 • Bart Dziobek

  Oceniono 12 razy 8

  Czyli tyle wiemy co nic!!! Zarzad Lechii z Mandziara i Juzwiakiem naczele musza trzymac na wszystkim lapke. Nowy trener bedzie tanczyl tak jak oni chca albo wgole!!!

 • aa1000

  Oceniono 3 razy 3

  Pan Mandziara vel Perez [do Gila Z Atletico trochę brakuje] znów uraczy kibiców wielkoformatowym nazwiskiem i kilkumiesięcznym czołganio-bieganiem drużyny.

  Okazuje się, że odpokutowanie kary [trener Wdowczyk] jest większą przewiną, niż prezydenckie "ułaskawienie" w trakcie rozprawy rewizyjnej [pan minister w rządzie RP]

 • paryah

  Oceniono 2 razy 2

  można się spytać pana redaktora jakim cudem licencja UEFA może nie obowiązywać w Europie? pan redaktor może nie wie, ale UEFA to europejska organizacja, USA należy do Concacaf i UEFA nie prowadzi tam kursów na swoje licencje. Nie wiem czy trener Nowak ją posiada czy nie ale ten wątek w artykule jest bardzo dziwny

 • jerychonski

  Oceniono 13 razy 1

  coś nie może się odnaleźć ta trzecia siła - teraz jak przestał się liczyć Lech mogłaby być nawet druga

 • makvelithedon7

  Oceniono 21 razy 1

  Tomasz Hajto jest wolny. Już kiedyś go nawet chcieli do Lechii. Zna realia polskiej piłki i wpasowałby się w "koncepcję" gdańskiego klubu. Tak na poważnie. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby go zatrudnili...

 • Darek Anuszkiewicz

  Oceniono 2 razy 0

  napiszcie coś czego nie wiemy Wdowczyk już swoje odpokutował więc w czym problem znowu zatrudnią jakiegoś nieudacznika

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX