Piotr Nowak nowym trenerem Lechii? Sprawa mocno się przeciąga, ale formalnie nie ma przeszkód

Lechia prawdopodobnie w weekend ogłosi oficjalnie nazwisko nowego trenera zespołu. Będzie nim Piotr Nowak. Sprawa nieco się przeciąga gdyż gdański klub czeka na oficjalne zezwolenia ze strony PZPN na prowadzenie przez niego klubu ekstraklasy.

Polub nas na Facebooku

51-letni Nowak całą swoją trenerską karierę spędził w Stanach Zjednoczonych (m.in. z zespołem D.C. United zdobył mistrzostwo kraju, następnie był członkiem sztabu szkoleniowego młodzieżowej i seniorskiej reprezentacji USA, trenował także drużynę Philadelphii Union). Od czerwca 2012 r. nie pracował w żadnym klubie, a w listopadzie 2014 roku został dyrektorem technicznym egzotycznej reprezentacji Antigui i Barbudy.

Nowak został głównym kandydatem do poprowadzenia Lechii, ale w międzyczasie pojawiły się pewne komplikacje. Chodziło o kwestię jego licencji trenerskiej. Jako, że całą swoją dotychczasową karierę szkoleniową związał z kontynentem amerykańskim, tam też uzyskał licencję. To jak najbardziej poważny i wiążący dokument, ale nie zawsze jest on honorowany w Europie. Podobne problemy miał Robert Warzycha - inny były reprezentant Polski, a potem szanowany w USA Robert Warzycha. W 2014 roku objął on Górnika Zabrze, jednak ponieważ nie posiadał licencji UEFA Pro, klub musiał posiłkować się instytucją "słupa", czyli szkoleniowca posiadającego stosowne uprawnienia, który wpisywany był do protokołu meczowego (w tym wypadku był to Józef Dankowski). Oczywiście wszystkie kluczowe decyzje podejmował Warzycha.

Lechia chciała takiej sytuacji uniknąć, dlatego dokładnie sprawdziła czy licencja Nowaka (FIFA Pro uzyskana w Brazylii) jednak uprawnia go do prowadzenia zespołu w Europie. Ostatecznie Nowak otrzymał od PZPN warunkowe pozwolenie na pracę z zespołem ekstraklasy, a w ciągu kilku miesięcy ma uzupełnić wymagane w Europie wykształcenie. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby został on trenerem Lechii. Ze względów proceduralnych sprawa cały czas się przedłuża, klub czeka na oficjalne pismo ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale w weekend kontrakt powinien zostać podpisany.

W piątek odbył się pierwszy w nowym roku trening zespołu, poprowadzili do Dawid Banaczek oraz Maciej Kalkowski.HITY I KITY "BERETA". JAK NA RYNKU TRANSFEROWYM RADZIŁ SOBIE MAREK JÓŹWIAK?