Dawid Banaczek nie będzie pracował z pierwszym zespołem Lechii

Podczas grudniowej konferencji prasowej szef scoutingu i menedżer kadry Marek Jóźwiak zapewniał, że prowadzący drużynę Lechii w ostatnich meczach 2015 roku Dawid Banaczek, będzie asystentem nowego trenera. Rzeczywistość okazała się inna. Banaczek nie będzie pracował przy pierwszym zespole, a do czerwca tego roku poprowadzi ekipę juniorów starszych. Potem prawdopodobnie odejdzie z klubu.
Banaczek na trzy ostatnie mecze Lechii w 2015 roku zastąpił w roli szkoleniowca zwolnionego 3 grudnia Thomasa von Heesena (chociaż w spotkaniu z Górnikiem Łęczna oficjalnie jako pierwszy trener do protokołu wpisany był Jurgen Radschuweit). Od początku wiadomo było, że funkcja ta jest tymczasowa. Jednak na podsumowującej rundę jesienną konferencji prasowej Jóźwiak zapewniał, że Banaczek zostanie przy pierwszym zespole i u nowego trenera pełnić będzie rolę asystenta.

- Po meczu w Łęcznej nie dostałem jednoznacznego sygnału jaka będzie moja przyszłość. Natomiast słyszałem, że są przymiarki do tego, żebym miał miejsce w nowym sztabie szkoleniowym. Aczkolwiek potwierdzenia nie było - mówi nam Banaczek. - Dopiero na wspomnianej konferencji prasowej Marek Jóźwiak jasno zdeklarował, że Lechia wiąże ze mną bardzo duże nadzieje, chce bym zbierał w Lechii doświadczenie i dostał się na kurs na licencję UEFA Pro. Tym większe było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że jednak nie ma dla mnie miejsca przy pierwszym zespole - przyznaje Banaczek.

Nowy trener Piotr Nowak postanowił ostatecznie, że jego asystentem zostanie Maciej Kalkowski. Był on w sztabach szkoleniowych kilku poprzedników Nowaka (przez kilka tygodni rundy jesiennej sezonu 2014/15 prowadził nawet pierwszy zespół wspólnie z Tomaszem Untonem), a ostatnio opiekował się drużyną juniorów starszych.

- Maciej Kalkowski to właściwy człowiek, na właściwym miejscu. Jest moim kolegą z boiska, w latach 90. graliśmy w jednym zespole w barwach Lechii, bez problemu znajdujemy wspólny język. Ponadto w sztabie szkoleniowym jest miejsce dla dwóch asystentów. Trener Nowak jak najbardziej ma prawo, aby dobrać sobie współpracowników i ja to w pełni akceptuję. Przyszedł nowy szkoleniowiec, który ma swoją koncepcję i to jest naturalne. Dziwi mnie tylko trochę, że nie powiedział mi tego wprost. Jeszcze przed samym wyjazdem na obóz do Turcji trener powiedział mi, że choć nie jadę na obóz to po powrocie zespołu widzimy się na zajęciach, bo chce żebym cały czas był w sztabie. Jednak w trakcie obozu okazało się, że trener Nowak zmienił zdanie i nie widzi mnie w sztabie. Bardzo mnie to dziwi, bo tak naprawdę nie miał szans, żeby mnie poznać jako trenera i człowieka, gdyż przed obozem przepracowaliśmy w sumie kilka godzin. Na dodatek w przerwie świąteczno-noworocznej miałem propozycje pracy z innych klubów, ale wykazałem się lojalnością wobec Lechii, tym bardziej, że te zapewnienia o mojej pracy w roli asystenta były jednoznaczne - tłumaczy Banaczek.

W związku z decyzją trenera Nowaka Banaczek, który ma z Lechią umowę do końca czerwca 2016 r., dostał propozycję przejęcia zespołu juniorów starszych (grającego w Centralnej Lidze Juniorów).

- Informację o rezygnacji trenera Nowaka z mojej osoby przekazali mi Jarosław Bieniuk [pełnomocnika zarządu ds. sportowych] oraz Janusz Melaniuk [członek działu sportowego]. Dostałem również z klubu propozycję, żeby od lipca objąć rocznik 2002. To nie wchodzi w grę, bo moim celem jest piłka seniorska. Interesuje mnie praca, która umożliwi rozwój. Moim najbliższym celem jest dostanie się na kurs UEFA PRO, ale do tego potrzebny jest odpowiedni staż. Żeby spełnić wymogi PZPN liczy się praca w roli pierwszego asystenta w zespole seniorskim, ale także praca jako pierwszy trener drużyny juniorów starszych. Dlatego doceniam, że Lechia dała mi możliwość pracy z juniorami starszymi do czerwca i choć to krótki okres to jestem do niej bardzo pozytywnie nastawiony. Co będzie później zobaczymy. Ostatecznie wszystko potoczyło się inaczej niż miało, ale nie ma się nad czym specjalnie rozwodzić. Wierzę, że mój profesjonalizm i ciężka praca doprowadzą mnie w końcu do celu. Zawsze też będę wiązał swoje plany z Lechią - podsumował Banaczek.

Ani Marek Jóźwiak, ani Piotr Nowak nie chcieli komentować całej sprawy. W imieniu klubu wypowiedział się rzecznik prasowy Jakub Staszkiewicz.

- Po przyjściu Piotra Nowaka do naszego klubu, na jego wniosek, rolę asystenta zaczął pełnić Maciej Kalkowski, dotychczas trener zespołu juniorów starszych. Dawid Banaczek pozostał nadal w sztabie szkoleniowym pierwszej drużyny i na początku styczniowych przygotowań brał także udział w zajęciach. W klubie zdecydowaliśmy jednak, że na obóz pojedzie tylko jeden z asystentów. Na zgrupowaniu w Turcji przebywa więc trener Kalkowski, z kolei Dawid Banaczek został w Gdańsku, gdzie miał do wykonania stosowne zadania. W poniedziałek pion sportowy klubu zaproponował mu dalszą pracę w Lechii, w roli szkoleniowca drużyny juniorów starszych i trener Banaczek przystał na tę propozycję. Jeśli chodzi o słowa menedżera pierwszego zespołu Marka Jóźwiaka z grudnia ubiegłego roku, to w tak zwanym międzyczasie po prostu zmieniła się koncepcja, a trener Nowak dobierał sobie współpracowników według własnego uznania - zakończył Staszkiewicz.

W tej chwili trener Nowak ma więc tylko jednego asystenta, wspomnianego Macieja Kalkowskiego i prawdopodobnie tak już zostanie. W sztabie szkoleniowym są jeszcze trener bramkarzy Andrzej Woźniak, trener przygotowania fizycznego Michał Adamczewski oraz trener analityk Zbigniew Oszmana.

LISTA PRZEBOJÓW POMECZOWYCH KONFERENCJI. ALE UBAW! [WIDEO]