Lechia ukarana odjęciem jednego punktu w rozgrywkach ekstraklasy! Będzie się odwoływać

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN podjęła decyzję o ukaraniu Lechii odjęciem jednego punktu w trwających rozgrywkach ekstraklasy. Powód? Gdański klub przekroczył termin spłaty zobowiązań, który upływał 30 listopada. Chodzi o pensje dwóch piłkarzy oraz ratę transferową dla jednego z klubów.

Polub nas na Facebooku

Do tej pory kluby ekstraklasy musiały uregulować wszystkie długi, bądź przedstawić dokumenty potwierdzające zawarcie ugód z wierzycielami (a dokładnie ustalenie konkretnej daty przelewów) do 30 kwietnia każdego roku. To decydowało czy klub dostawał licencję na kolejny sezon i czy był karany punktami ujemnymi bądź grzywnami finansowymi.

Jednak przed obecnym sezonem Komisja ds. Licencji wprowadziła tzw. wymóg F.09, który oznacza, że kluby przekazują sprawozdania finansowe dwa razy w roku. Zgodnie z nim muszą one dowieść, że na dzień 30 listopada nie posiadają przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich, pracowników i z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN, które powstały do dnia 30 czerwca. Jeśli tak nie jest komisja może nałożyć karę odjęcia punktów w tabeli - od 1 do 10.

W grudniu w związku z niespełnieniem wymogu F.09 wszczęto postępowanie wobec trzech klubów: Lechii, Ruchu Chorzów oraz Wisły Kraków (jeśli chodzi o ten ostatni klub nie chodziło o nieuregulowane zobowiązania, ale wątpliwości co do kształtu umów. Wisła udowodniła niewinność i uniknęła kary). Gdański klub tłumaczył wówczas, że wyjaśnienia wymagają trzy sprawy, trwa korespondencja między stronami, ale raczej nie ma niebezpieczeństwa ukarania zespołu odjęciem punktów w tabeli. Rzeczywistość okazała się inna.

Komisja ds. Licencji ostatecznie postanowiła ukarać Lechię oraz Ruch odjęciem jednego punktu. Jednak sytuacja w obu przypadkach jest inna. Lechia swoje zobowiązania spłaciła, ale po 30 listopada. To jednak i tak skutkowało odebraniem jednego punktu. Z kolei Ruch swoich długów wciąż nie uregulował. W związku z tym komisja wyznaczyła kolejny termin na ich spłacenie - 31 stycznia 2016 roku. Jeśli Ruch tego nie zrobi, zostanie ukarany dodatkowym punktem minusowym.

Z jakimi zobowiązaniami spóźniła się Lechia?

- Chodzi o zaległe pensje dla dwóch piłkarzy oraz ratę transferową dla jednego z klubów, które według umów miały być zapłacone do 30 czerwca. Zostały one uiszczone dopiero 4 grudnia, czyli kilka dni po terminie 30 listopada - mówi w rozmowie z trojmiasto.sport.pl przewodniczący Komisji ds. Licencji Krzysztof Sachs. - Z merytorycznego punktu widzenia sprawa jest więc bezsporna. Ktoś może powiedzieć, że Lechia spóźniła się tylko cztery dni. A ja powiem, że spóźniła się pięć miesięcy i cztery dni, bo przecież według dokumentów te zobowiązania powinny być uregulowane do 30 czerwca. Dlatego musieliśmy ukarać klub, tym bardziej, że ten przepis ma mieć z założenia walor edukacyjny - podkreśla Sachs.

Według naszych informacji zaległa kwota była relatywnie niewielka, a Lechia nie uregulowała jej na czas, gdyż później niż się spodziewano, wpłynęła kolejna pożyczka od właściciela klubu. Stąd wspomniana zwłoka.

Lechia postanowiła odwołać się do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN. Ma na to 5 dni od doręczenia decyzji i zdecydowała się z tego prawa skorzystać (podobnie zresztą jak Ruch). Data posiedzenia komisji odwoławczej zostanie wyznaczona po wpłynięciu odwołań zainteresowanych klubów.

Przypomnijmy, że przed sezonem właśnie z powodu nieuregulowanych zobowiązań odjęciem jednego punktu w tabeli ukarane zostały Wisła Kraków oraz Górnik Zabrze. Teraz dołączyły do nich Lechia i Ruch, jednak dopóki nie dojdzie do uprawomocnienia decyzji, ekstraklasa nie zmieni kształtu tabeli. Jeśli jednak odwołanie gdańskiego klubu nie przyniesie pozytywnego skutku, Lechia spadnie na 12. miejsce w tabeli (rok zakończyła na pozycji 10.) ze stratą dwóch punktów do 8. w tabeli Jagielloni Białystok.

Pełna treść komunikatu Komisji ds. Licencji Klubowych

Po przeanalizowaniu nadesłanych wyjaśnień Komisja postanowiła zakończyć postępowanie wyjaśniające w stosunku do Klubu Lechia Gdańsk SA i nałożyć na klub sankcję w postaci jednego ujemnego punktu w bieżącym sezonie rozgrywkowym 2015/2016, w związku z naruszeniem kryterium F.09 oraz nałożyć na Klub sankcję w postaci upomnienia, w związku z naruszeniem kryterium F.07 Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2015/2016. Komisja pragnie jednak podkreślić, iż Lechia Gdańsk zapłaciła wszystkie zobowiązania wynikające z kryterium F.09, ale uczyniła to po terminie 30 listopada, co zgodnie z zapisami Podręcznika Licencyjnego, obligowało Komisję do nałożenia sankcji w postaci ujemnych punktów.

TOP 7 NAJWIĘKSZYCH WPADEK LECHII W PUCHARZE POLSKI