Piłkarze Lechii uczczą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Przed sobotnim meczem z Piastem Gliwice (godz. 18) piłkarze Lechii wyjdą na rozgrzewkę w koszulkach z podobizną Majora Zygmunta Szendzielarza ?Łupaszki?. W ten sposób uczczą przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Podobna akcja miała również miejsce rok temu. Wówczas czterech piłkarzy Lechii - Sebastian Mila, Piotr Wiśniewski, Mateusz Bąk oraz Marcin Pietrowski (obecnie Piast Gliwice) - wzięło udział w spocie promującym Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wystąpili w nim w koszulkach ze zdjęciami Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", zamordowanych w 1946 r. w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.

Tym razem zawodnicy Lechii włączą się do obchodów Narodowego Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez założenie na rozgrzewkę przed meczem z Piastem koszulek z podobizną Majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

- To dla nas to wielki zaszczyt, że możemy w ten sposób uczcić ten tak istotny dla Polaków dzień - pokreślił trener Lechii Piotr Nowak. 

- Jeszcze raz okazało się, że Lechia to klub wrażliwy historycznie, zarówno na murawie jak i na trybunach - podkreślił doktor Karol Nawrocki, pracownik IPN, na co dzień kibic biało-zielonych, m.in. współautor książki "Lechia - Juventus. Więcej niż mecz".

Major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" żył w latach 1910-1951. Był oficerem Wojska Polskiego, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku. Od 1940 roku w konspiracyjnym Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. W latach 1943-1944 dowódca oddziału AK na Wileńszczyźnie. Dowódca V Brygady Wileńskiej AK operującej na Pomorzu w latach 1945 - 1947. Został aresztowany 30 czerwca 1948 roku. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku. W 2013 roku jego szczątki odnaleziono w kwaterze "Ł". na wojskowym cmentarzu na Powązkach w Warszawie. Major "Łupaszka" został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari, a pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.