Co musi się stać, żeby Lechia zagrała w grupie mistrzowskiej?

Po remisie w Zabrzu Lechia po raz kolejny wypadła poza górną połowę tabeli. Do końca fazy zasadniczej zostały trzy kolejki, a strata do zajmującej ósmą lokatę Jagiellonii Białystok wynosi dwa punkty. Nie można jednak skupiać całej uwagi na białostoczanach, gdyż reszta rywali nie zamierza odpuszczać.

Polub nas na Facebooku

Przede wszystkim Lechia nie jest już zależna od samej siebie, musi patrzeć się na wyniki innych zespołów. Gdańszczanom sprzyjać będzie terminarz rozgrywek w ich końcowej fazie, ponieważ znacznie trudniejszy kalendarz mają bezpośredni rywale w walce o grupę mistrzowską. Kluczem są tutaj dwa spotkania rozgrywane na własnym stadionie, gdzie - jak wiemy - biało-zieloni pod wodzą Piotra Nowaka spisują się po prostu wyśmienicie i miażdżą kolejnych rywali.Tabela po 27 kolejkach

5.Lech Poznań40
6.Zagłębie Lubin38
7.Ruch Chorzów37
8.Jagiellonia Białystok35
9.Lechia Gdańsk33
10.Termalica Bruk-Bet Nieciecza32
11.Podbeskidzie Bielsko-Biała31
12.Górnik Łęczna30
13.Korona Kielce30


Wygrywając w sobotę w Chorzowie Lech Poznań osiągnął barierę 40 punktów i wyprzedzenie go jest już praktycznie niemożliwe. Żeby biało-zieloni wskoczyli na piąte miejsce "Kolejorz" w pozostałych trzech meczach zdobyć jedynie punkt. Oczywiście zakładając, że Lechia w trzech ostatnich kolejkach zgromadzi komplet punktów.

W naszej analizie przyjmujemy jednak, że gdańszczanie wygrają oba domowe mecze (z Termalicą - 20.03 i Ruchem - 10.04). Tak naprawdę innego wariantu nikt o zdrowych zmysłach nawet nie bierze pod uwagę. Każda zdobycz punktowa w wyjazdowym starciu z warszawską Legią będzie dodatkowym bonusem. Ewentualna porażka w stolicy nie musi jednak przekreślać szans w walce o górną część tabeli.

Zagłębie Lubin.

Pozostałe mecze: Górnik Łęczna - wyjazd, Piast - dom, Wisła - wyjazd.

Drużyna Piotra Stokowca ma w dorobku 38 punktów i jest już w zasadzie pewna gry w grupie mistrzowskiej, chociaż... ich kalendarz do najłatwiejszych nie należy. Teoretycznie lubinianie mogą już nie zdobyć nawet jednego punktu, gdyż czekają ich trudne wyjazdy do Łęcznej i Krakowa, a także starcie z wiceliderem z Gliwic.

Będzie w tabeli za Lechią, jeśli: Zdobędzie maksymalnie jeden punkt.

Ruch Chorzów

Pozostałe mecze: Śląsk - wyjazd, Wisła - dom, Lechia - wyjazd.

Niebiescy mają jeden z najtrudniejszych terminarzy w trzech ostatnich kolejkach. Nie dość, że zagrają z drużynami, które dopiero co zatrudniły nowych szkoleniowców, to jeszcze w 30. kolejce pojadą do Gdańska na bezpośrednią konfrontację z Lechią. Jakakolwiek zdobycz punktowa drużyny Waldemara Fornalika będzie sporym sukcesem.

Będzie w tabeli za Lechią, jeśli: Zdobędzie jeden lub dwa punkty (w zależności od rewanżowego meczu w Gdańsku i bezpośredniego bilansu).

Jagiellonia Białystok

Pozostałe mecze: Wisła - wyjazd, Podbeskidzie - dom, Piast - wyjazd.

Powiedzmy sobie szczerze, Jagiellonia jest w szalenie ciężkiej sytuacji, mimo iż aktualnie zajmuje ósmą lokatę w lidze. Jednak wyjazdy do Krakowa i Gliwic, a także domowa potyczka z nieobliczalnym Podbeskidziem nie wróżą niczego dobrego.

Będzie w tabeli za Lechią, jeśli: zdobędzie maksymalnie cztery punkty.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza

Pozostałe mecze: Lechia - wyjazd, Korona - dom, Podbeskidzie - wyjazd.

Już w najbliższą niedzielę możemy poznać odpowiedź na najważniejsze pytanie. Wówczas dojdzie bowiem do starcia Lechii z Termalicą. Później drużyna Piotra Mandrysza zagra u siebie z Koroną i na wyjeździe z Podbeskidziem. I - przynajmniej w tym drugim meczu - nie będzie faworytem.

Będzie w tabeli za Lechią, jeśli: zdobędzie maksymalnie sześć lub siedem punktów (w zależności od rewanżowego meczu w Gdańsku i bezpośredniego bilansu).

Podbeskidzie Bielsko-Biała

Pozostałe mecze: Górnik Zabrze - dom, Jagiellonia - wyjazd, Termalica - dom.

Górale wydają się być najgroźniejszym rywalem Lechii w walce o miejsce w grupie mistrzowskiej. Wprawdzie teraz ekipa z Bielska-Białej traci do Lechii dwa punkty, ale ma chyba najłatwiejszy terminarz spośród wszystkich zainteresowanych walką o ósemkę drużyn.

Będzie w tabeli za Lechią, jeśli: nie zdobędzie kompletu punktów

Górnik Łęczna

Pozostałe mecze: Zagłębie - dom, Cracovia - wyjazd, Lech - dom.

Rzut oka na tabelę, rzut oka na terminarz Górnika... O jakąkolwiek zdobycz punktową w pozostałych trzech spotkaniach będzie piekielnie ciężko. Górnik nie powinien się liczyć.

Będzie w tabeli za Lechią, jeśli: nie zdobędzie kompletu punktów (musi przy tym osiągnąć bilans bramkowy aż o 16 lepszy niż Lechia, bezpośrednie mecze są na remis)

Korona Kielce

Pozostałe mecze: Piast - dom, Termalica - wyjazd, Górnik Zabrze - dom.

Kielczanie mogą wyprzedzić w tabeli Lechię, ale tylko w przypadku trzech kolejnych zwycięstw. A to - umówmy się - jest raczej niemożliwe. Korona gra w kratkę i ciężko będzie o złapanie tego typu serii.

Będzie w tabeli za Lechią, jeśli: nie zdobędzie kompletu punktów (Lechia ma gorszy bezpośredni bilans).Czy Lechia awansuje do grupy mistrzowskiej?