Lechia jak Real Madryt. Zagra na hybrydowej murawie

Wygląda na to, że problemy z murawą na Stadionie Energa Gdańsk dobiegły końca. Lechia - jako pierwszy klub w Polsce - w sezonie 2016/17 występować będzie na hybrydowej nawierzchni. Rok temu podobny zabieg zastosował m.in. Real Madryt.
Problemy z murawą na Stadionie Energa Gdańsk istnieją tak naprawdę od początku funkcjonowania tego obiektu. O ile latem wszystko wydaje się być w porządku, o tyle późną jesienią oraz wiosną piłkarze do tej pory musieli w pierwszej kolejności walczyć z nierównościami, a dopiero potem z przeciwnikiem. Teraz natomiast są gwarancje, że zielony dywan będzie na stadionie przez cały rok.

Lechia jak Real Madryt

O tym, że trawa zostanie wymieniona po raz szósty wiadomo było już jakiś czas temu. Wszystko przez koncert Avicii, który odbył się 15 lipca. Zaraz po nim na obiekt wjechał ciężki sprzęt i rozpoczął się proces wymiany. Teraz jednak Arena Gdańsk Operator postawił na trawę hybrydową, z której od roku korzysta m.in. Real Madryt. Słynny klub skorzystał z usług firmy Trawnik Producent, która od wielu lat opiekuje się nawierzchnią gdańskiego stadionu. Teraz swoją murawę hybrydową zainstaluje także tutaj.

W Polsce to właściwie pionierska inicjatywa, a na pewno pierwsza w ekstraklasie. Do tej pory z hybrydą do czynienia mieli jedynie w Łodzi. W 2014 roku na głównym boisku MOSiR-u Łódź w polach karnych zdecydowano się położyć właśnie trawę hybrydową.

- System, który zastosujemy, pozwala montować i pielęgnować nawierzchnię w każdych warunkach. Cieszę się, że w końcu także w Polsce będzie można grać na nowoczesnej murawie najwyższej klasy - mówi Tomasz Czuszel, dyrektor firmy Trawnik Producent.

- Zdecydowaliśmy się na dość odważny krok, ale przez wiele miesięcy staraliśmy się znaleźć rozwiązanie, które będzie dawało nam przewagę przez kilka najbliższych lat i pozwoli nam korzystać z murawy nawet w większym stopniu niż do tej pory. Wiążemy z hybrydą duże nadzieje - mówi Karolina Janik, rzecznik Stadionu Energa Gdańsk.

Czym jest murawa hybrydowa?

Trawa hybrydowa to połączenie trawy naturalnej i sztucznej. Dzięki takiemu połączeniu murawa ma poprawioną wytrzymałość i szybko się regeneruje. Rozwiązanie takie pozwala utrzymać bardzo wysoką jakość murawy nawet przez cały sezon rozgrywek. Taka mieszanka sklasyfikowana została jako naturalna, a jej parametry są zgodne z zaleceniami UEFA i FIFA.

To opracowany przez firmę Trawnik Producent system wzmocnienia zarówno warstwy wegetacyjnej układanej na boisku, jak również samej darni uprawianej na plantacji. Istotę systemu stanowi kompozycja włókien syntetycznych (PP) starannie wymieszanych z warstwą wegetacyjną oraz wzmocnienie tymi samymi włóknami warstwy korzeniowej dostarczanej trawy. Zastosowanie całego systemu ułatwia pielęgnację boiska, ogranicza uszkodzenia powstające w czasie gry. System znacząco zwiększa możliwości dystrybucji nadmiaru wody z nawierzchni do dolnych partii podbudowy oraz systemu drenażu jak również zapobiega "rozmiękczaniu" murawy. Przeznaczony dla wszystkich rodzajów boisk piłkarskich - czytamy na stronie Trawnik Producent.

Koszt utrzymania taki jak trawy naturalnej

Koszt całej operacji nie został podany. Z kolei koszt utrzymania murawy będzie dla operatora identyczny jak w przypadku trawy naturalnej.

- Stanie się tak mimo, że przy hybrydzie zwykle jest on droższy niż przy murawie naturalnej. Współpracujemy z firmą Trawnik Producent od dawna, w związku z czym będzie to dla nas efektywne pod względem finansowym - przyznaje Karolina Janik.

Lechia swój pierwszy mecz na nowej nawierzchni rozegra 30 lipca, a jej przeciwnikiem będzie Wisła Kraków. Właśnie ze względu na wymianę murawy pierwsze dwa spotkania w nowym sezonie biało-zieloni rozgrywają na wyjeździe. Na razie na gdańskim stadionie próżno szukać zieleni. W pierwszej kolejności ważne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Układane są warstwy piasku, pracuje kilka maszyn. Murawa zostanie położona dopiero za kilka dni, a następnie będzie potrzebować trochę czasu na ukorzenienie. Na ten moment nie ma jednak obaw, że mogą być jakiekolwiek problemy.

- Póki co nie ma żadnych przeszkód. Prace wrą i wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, na który może wpłynąć jedynie pogoda - podkreśla rzecznik obiektu.