Lechia wygrała mecz tracąc gola jako pierwsza. Jak często jej się to udaje?

Piłkarze Lechii wygrali niedzielny mecz z Lechem Poznań (2:1), mimo, że jako pierwsi stracili bramkę. Od momentu powrotu do ekstraklasy (sezon 2008/09) taka sytuacja miała miejsce po raz jedenasty. W jednym przypadku udało się zwyciężyć odwracając losy meczu ze stanu 0:2.
W niedzielnym meczu w Gdańsku goście wyszli na prowadzenie w 35 minucie po golu Marcina Robaka. Szybko wyrównał Marco Paixao, a w końcówce po akcji Sławomira Peszko i strzale Michała Chrapka piłkę do własnej bramki skierował Maciej Wilusz.

W obecnych rozgrywkach to pierwszy przypadek kiedy Lechia wygrywa mecz, mimo, że jako pierwsza traci bramkę. Od momentu powrotu do ekstraklasy taka sytuacja miała miejsce po raz jedenasty, ani jednego takiego meczu nie było tylko w sezonie 2013/14.

Najbardziej spektakularny powrót zakończony zwycięstwem, biało-zieloni zaliczyli 11 maja 2011 roku. W wyjazdowym meczu z Koroną Kielce Lechia do 67 minuty przegrywała 0:2. Mimo tego udało jej się wygrać 3:2 po golach Pavola Stano (samobójczy), Łukasza Surmy oraz Pawła Nowaka. To był w ogóle niesamowity miesiąc drużyny prowadzonej wówczas przez Tomasza Kafarskiego. 23 kwietnia wygrała ona z Legią 2:1, mimo, że rywal strzelił bramkę jako pierwszy, podobnie było 22 maja w spotkaniu z Lechem Poznań. W międzyczasie był wspomniany mecz z Koroną, a także derby Trójmiasta z Arką Gdynia (1 maja) zremisowane 2:2, choć jeszcze w 89 minucie żółto-niebiescy prowadzili 2:0.

W sumie od sezonu 2008/09 do dziś Lechia rozegrała w ekstraklasie 270 meczów. Jako pierwsza traciła bramkę w 122 z tych spotkań, jak już wspomnieliśmy wygrała 11 z nich. Z piekła do nieba udaje się więc jej wydostać średnio raz na 11 meczów.

Wygrane Lechii w meczach, w których jako pierwsza traciła bramkę (od sezonu 2008/09)

sezon 2008/09: Lechia - Odra 3:1 (Kasperkiewicz 54., Rogalski 73., Buzała 89. - Dudek 43.)

sezon 2009/10: Lechia - Arka 2:1 (Piątek 23. 45. karny - Wachowicz 19.) , Śląsk Wrocław - Lechia 1:2 (Madej 7. - Lukjanovs 13., Wołąkiewicz 74. karny)

sezon 2010/11: Lechia - Legia 2:1 (Traore 23., Lukjanovs 59. - K. Bąk 7. samobójcza), Korona - Lechia 2:3 (Jovanović 24., Niedzielan 52. - Stano 67. samobójcza, Surma 84., Nowak 90.), Lechia - Lech 2:1 (Traore 78. karny, 80. - Ślusarski 35.)

sezon 2011/12: Lechia - Górnik Zabrze 2:1 (Machaj 59., Wiśniewski 82. karny - Gołębiewski 31.)

sezon 2012/13: Widzew - Lechia 1:2 (Broź 35. karny - Duda 67. Machaj 75.)

sezon 2014/15: Pogoń - Lechia 1:3 (Zwoliński 16. - Colak 62, Vranjes 65. karny, Gerson 73.)

sezon 2015/16: Lechia - Zagłębie 3:1 (Kuświk 52., 60. karny, Mak 79. - Papadopulos 34.)

sezon 2016/17: Lechia - Lech 2:1 (Marco Paixao 38., Wilusz 87. samobójcza - Robak 35.)