I liga. Bogdanka - Arka 2:1. W przyszłym sezonie Arka znów w I lidze

Tego nie uda się już odrobić. Arka Gdynia przed meczem z Bogdanką Łęczna łudziła się jeszcze włączeniem do walki o awans do ekstraklasy. Ale przegrała 1:2 i marzenia o grze w elicie musi odłożyć co najmniej o rok.
Światełko nadziei na powrót do walki o awans zapaliło się w piątek, gdy dotychczasowy lider I ligi Piast Gliwice niespodziewanie przegrał na swoim boisku z Ruchem Radzionków 0:1. Swoje dla gdynian zrobił też Zawisza, ledwie remisując z KS Polkowice (1:1). Wystarczyło wygrać w Łęcznej i czekać na potknięcie grającej wiosną w kratkę Pogoni Szczecin, by znów znaleźć się w czołówce tabeli.

Ustawienie obu zespołów sugerowało, że to Arka ma zamiar atakować, a Bogdanka co najwyżej szukać okazji do kontry. Od pierwszych minut do akcji zaczepnych rzucili się jednak gospodarze. Gdynianom udało się uspokoić grę po kilku minutach, tyle że zamiast stworzyć sobie okazję do zdobycia gola, sami go stracili.

W 7. minucie Tomasz Jarzębowski stracił piłkę w środku pola, ta trafiła do Tomasa Pesira, który świetnie uruchomił Wojciecha Łuczaka. Były napastnik Cracovii stanął oko w oko z Maciejem Szlagą i pewnie posłał piłkę do siatki. Dziesięć minut później było już 2:0, po kolejnej akcji Pesir - Łuczak. Ten pierwszy popisał się kapitalną asystą (zagrywając z półobrotu piłkę za siebie), a Łuczak ponownie nie dał szans Szladze. Duży błąd w tej sytuacji popełnił obrońca Arki Damian Krajanowski, który złamał linię spalonego i sprawił, że Łuczak znalazł się w tak dogodnej sytuacji.

Piłkarze Arki nawet w najczarniejszym scenariuszu nie zakładali zapewne, że po niewiele ponad kwadransie będą w tak ważnym meczu przegrywać dwiema bramkami. Udało się im jednak otrząsnąć i stworzyć kilka sytuacji bramkowych. Najpierw w polu karnym przewracany był Charles Nwaogu, ale sędzia, choć mógł, karnego nie odgwizdał. Bramkarza Bogdanki Sergiusza Prusaka próbował zaskoczyć też Marcin Radzewicz i Peres, ale najlepszą okazję zmarnował w 30. minucie rekonwalescent Petr Benat, który po akcji Piotra Kuklisa mógł zapytać się Prusaka w którą część bramki strzelać, a posłał piłkę wprost w niego. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ już zmianie.

Arka włączy się jeszcze do walki?oceń na Facebooku Trojmiasto.sport.pl! Plus jeden? »

Na początku drugiej odsłony tempo spotkania mocno siadło. Pierwsi z marazmu wybudzili się gdynianie, od razu strzelając kontaktową bramkę. Piłka powędrowała jak po sznurku między Jakubem Kowalskim, Kuklisem i Bartoszem Flisem, a następnie trafiła do Nwaogu, który z najbliższej odległości pokonał Prusaka. Dla Nigeryjczyka był to premierowy gol w żółto-niebieskiej koszulce.

Wyrównać jednak już się nie udało, choć gdynianie byli w drugiej połowie stroną zdecydowanie dominującą. Ponownie próbował Radzewicz, Omar Jarun i zwłaszcza Kuklis, który w 88. minucie po pięknym strzale trafił w słupek i załamany długo nie podnosił się z murawy. Choć nawet remis już by gdynianom nic nie dał, to ci i tak ambitnie atakowali do ostatnich sekund meczu. Bezowocnie. Po tej porażce Arka może już definitywnie zapomnieć o wejściu do pociągu z napisem "Ekstraklasa".

- Gramy lepiej, a znowu przegrywamy, to już nie pierwszy raz - złościł się po meczu Kuklis. - Zrobiliśmy wszystko, by tutaj wygrać. Nie udało się. Czeka nas bardzo smutna podróż do domu.

Bogdanka Łęczna - Arka Gdynia 2:1 (2:0). Bramki: Łuczak (7., 17.) - Nwaogu (62.).

Bogdanka: Prusak - Borovicanin, Sołdecki, Kalkowski Ż , Pielorz - Nikitović Ż , Bartoszewicz - Zuber (68. Hermann), Łuczak (75. Nildo), Renusz Ż - Pesir (90. Tymoszuk). Arka: Szlaga - Krajanowski Ż , Jarun, Wallace (45. Mazurkiewicz), Radzewicz - Kowalski, Jarzębowski Ż , Benat, Kuklis Ż - Flis (62. Jędrzejowski) - Nwaogu Ż (73. Surdykowski).

Pozostałe wyniki 28. kolejki I ligi: Piast Gliwice - Ruch Radzionków 0:1, KS Polkowice - Zawisza Bydgoszcz 1:1, GKS Katowice - Wisła Płock 0:1, Flota Świnoujście - Warta Poznań 0:0, Olimpia Grudziądz - Sandecja Nowy Sącz 1:1, Olimpia Elbląg - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 0:1, Kolejarz Stróże - Polonia Bytom 2:3, Dolcan Ząbki - Pogoń Szczecin 2:1