Sport.pl

I liga. Mecz Arki Gdynia kibice jednak obejrzą. I całe szczęście, bo puste trybuny żółto-niebieskim nie służą

Przez wybryki kiboli podczas meczu Arki Gdynia z GKS Katowice (1:2) PZPN zdecydował o zamknięciu gdyńskiego stadionu dla kibiców na dwa najbliższe mecze. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce wiosną 2010 r. Arka przegrała wtedy oba mecze, osiągając zawstydzający bilans bramek - 0:5. Na szczęście dla gdynian Najwyższa Komisja Odwoławcza zmieniła w środę decyzję Komisji Dyscyplinarnej i zawiesiła nałożoną na Arkę karę.
O powodach zamknięcia stadionu GOSiR w Gdyni na mecze z Dolcanem (sobota, godz. 17.30, relacja na trojmiasto.sport.pl) i Cracovią (już w rundzie wiosennej) pisaliśmy TUTAJ. Z kolei o kulisach decyzji Najwyższej Komisji Odwoławczej, która zmieniła w środę decyzję Komisji Dyscyplinarnej i zawiesiła nałożoną na Arkę karę, pisaliśmy TUTAJ.

Mecz przy pustych trybunach to nie byłoby dla Arki jednak nic nowego, bo już wiosną 2010 r. gdyński klub także musiał rozegrać dwa mecze bez udziału publiczności. Było to pokłosie burd gdyńskich kiboli podczas meczów ze Śląskiem Wrocław (1:1) i derbowego z Lechią Gdańsk (1:2). W pierwszym z wymienionych, jak wynikało z raportu obserwatora z ramienia PZPN, grupa kiboli gospodarzy zaatakowała stadionowych ochroniarzy. Kibole rzucali w nich plastikowymi krzesełkami i drewnianymi ławkami, odpalili także race, które spowodowały przerwanie zawodów. Do podobnej sytuacji doszło kilka dni wcześniej podczas derbów z Lechią, gdy gdyńscy kibole zdemolowali jeden z sektorów.

Komisja Ligi Ekstraklasy SA nałożyła wtedy na Arkę karę pieniężną w wysokości 50 tys. zł i drugą, jeszcze dotkliwszą, czyli trzech meczów bez udziału publiczności. I tak gdynianie (rozgrywający wtedy swoje mecze na Narodowym Stadionie Rugby) musieli bez wsparcia kibiców zagrać przeciwko Ruchowi Chorzów i Zagłębiu Lubin. 27 lutego Arka przegrała z Ruchem 0:3, a 14 marca z Zagłębiem 0:2. Kara miała też obejmować mecz z... Cracovią, ale na szczęście dla gdynian została w ostatniej chwili zmniejszona i Arka niesiona dopingiem publiczności pokonała krakowian 2:0.

Przypomnijmy, że w tamtym sezonie Arka cudem uchroniła się przed spadkiem z ekstraklasy. Na mecie rozgrywek miała zaledwie jeden punkt więcej od spadkowiczów - Odry Wodzisław Śląski i Piasta Gliwice. Kto wie, może gdyby wszystkie mecze u siebie rozegrała przy dopingu gdyńskiej publiczności, nie musiałaby drżeć o utrzymanie aż do końca rozgrywek?

Gra przy pustych trybunach czy potężna kara finansowa? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o:
Skomentuj:
I liga. Mecz Arki Gdynia kibice jednak obejrzą. I całe szczęście, bo puste trybuny żółto-niebieskim nie służą
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX