Dariusz Formella z Arki Gdynia: Transfer do Lecha Poznań to moja życiowa szansa

1 lipca Arka Gdynia straci swojego utalentowanego wychowanka, który związał się kontraktem z Lechem Poznań. 18-letni Dariusz Formella uważa, że gra w Poznaniu to dla niego milowy krok w karierze piłkarskiej. - To moja życiowa szansa - przekonuje zawodnik w rozmowie z trojmiasto.sport.pl.
W Arce decyzja Formelli przyjęta została z niedowierzaniem. Działacze są zszokowani, że wychowanek klubu latem opuści szeregi żółto-niebieskich. Zarząd Arki miał nadzieję, że uda im się zaproponować nowy kontrakt, który usatysfakcjonuje młodego piłkarza. - Ze względu na mój wiek i zgodnie z przepisami Arka nie mogła przedłużyć ze mną kontraktu, tylko zaproponować nową umowę, powiedzmy na kilka lat. To wiązałoby się z kolei z kosztami dla klubu, który chciałby mnie pozyskać. W praktyce takie rozwiązanie mogłoby zamknąć mi drogę do innego klubu. Wszyscy wiemy, jaka jest sytuacja na rynku, kluby dokładnie liczą pieniądze i nie chcą wydawać wiele nawet na młodych piłkarzy. Skorzystałem więc z opcji i podjąłem decyzję o grze w Lechu - mówi 18-letni zawodnik w rozmowie z trojmiasto.sport.pl.

Formella już jesienią dostawał szansę gry. Pełnię swoich możliwości pokazał jednak w zimowych przygotowaniach. W sparingach zdobył cztery bramki i był poważnie brany pod uwagę przy ustalaniu wyjściowej jedenastki na mecz z Wartą Poznań. Gdyby został w drużynie Pawła Sikory, to gdynianie mogli z czasem sprzedać go za rozsądną kwotę, teraz jedynie otrzymają ekwiwalent za wyszkolenie. Dla gdyńskiego klubu to podwójna strata. - Zgadza się, ale z drugiej strony nikt nie wie, co będzie za pół roku. Na przykład, odpukać w niemalowane, doznałbym kontuzji. Wówczas żaden klub nie chciałby mnie pozyskać. Otworzyła się przede mną nowa furtka, więc zdecydowałem się skierować swoje kroki do Poznania. To moja życiowa szansa i postanowiłem z niej skorzystać - dodaje 18-latek.

Piłkarzem Lecha Poznań Formella formalnie będzie od 1 lipca 2013 roku. Czy nie obawia się sytuacji, że wiosnę może spędzić w rezerwach lub gorzej, nawet w juniorach starszych? - Na to akurat nie mam wpływu. Ze swojej strony dodam, że będę robił wszystko, aby pomóc Arce. Chcę grać tak, jakbym latem wcale nie odchodził. Jestem zawodnikiem Arki, dla niej będę grał wiosną. Chcę pozostawić po sobie dobre wrażenie - przekonuje młody piłkarz.

Działacze "Kolejorza" z nowym nabytkiem wiążą spore nadzieje. Pytanie, jak 18-latek odnajdzie się w filozofii trenera Mariusza Rumaka.

- Trener Lecha dzwonił do mnie i mojego menedżera kilka tygodni temu. To była jednak krótka rozmowa - przyznaje Dariusz Formella.

Formella nie zamierza palić za sobą mostów. To Arka go wypromowała i dużo jej zawdzięcza. - To nie ulega wątpliwości. Sentyment do Arki na zawsze pozostanie. Zawsze będę o niej pamiętał. Dobrą postawą w rundzie wiosennej chcę udowodnić, że transfer do Lecha nie był dziełem przypadku - kończy Formella.

Przejście do Lecha to dobry krok w karierze Formelli?Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »