Raport PZPN: Stadion Arki Gdynia jednym z najlepszych w Polsce

Według raportu Polskiego Związku Piłki Nożnej stadion w Gdyni to jeden z najlepszych obiektów w Polsce. Eksperci chwalą poziom bezpieczeństwa i jakość organizacji spotkań rozgrywanych przez Arkę. W wielu kategoriach obiekt przy ul. Olimpijskiej otrzymał najwyższe noty.
Ocena dotyczy rundy wiosennej sezonu 2012/2013.

- Jest to raport na temat organizacji i bezpieczeństwa meczów w ekstraklasie, I oraz w II lidze. Sporządza go Departament Organizacji Imprez Bezpieczeństwa i Infrastruktury przy Polskim Związku Piłki Nożnej. Źródłem informacji były raporty delegatów meczowych PZPN, którzy pełnią funkcję "kontrolerów jakości rozgrywek" z ramienia piłkarskiej centrali - mówi trojmiasto.sport.pl Jakub Kwiatkowski, rzecznik PZPN.

- Dane miały przede wszystkim uświadomić, jak wzrasta bezpieczeństwo na stadionach. Zwłaszcza teraz, w gorącym okresie, kiedy dużo mówi się o kibicach i pseudokibicach. Mamy twardy dowód na to, że z roku na rok na stadionach jest coraz bezpieczniej. Akurat przykład Arki pokazuje, że na stadionie w Gdyni kibice mogą czuć się w pełni komfortowo - dodaje Kwiatkowski.

Pod lupę branych było 16 elementów. W dziewięciu z nich Arka zajęła pierwsze miejsce. Współpraca organizatora i podmiotów publicznych, dostępność bufetów, parkingi (kibice), sanitariaty, organizacja wejścia kibiców, obsługa kibiców niepełnosprawnych, furtki ewakuacyjne, punkty depozytowe, stewardzi.

- Oprócz wymienionych w raporcie danych, ważne są też takie aspekty jak: strona wizualna stadionu i jego odbiór przez media, czyli w jakich warunkach na stadionie pracują dziennikarze. Dla stacji telewizyjnych liczy się jakość transmisji, a im lepsze warunki na stadionie, tym kamery częściej goszczą na danym obiekcie. Tak jest w przypadku Orange Sport. Ludzie tam pracujący niejednokrotnie chwalili parametry gdyńskiego stadionu. Obiekt przypadł do gustu nie tylko komentatorom, ale też piłkarzom drużyn przyjezdnych. W Gdyni mają zapewnione komfortowe warunki oglądania spotkań. Co więcej, mogą czuć się bezpiecznie, stadion spełnia wymogi najwyższej klasy - mówi Tomasz Rybiński, rzecznik prasowy Arki.

Gdyński obiekt we wszystkich kryteriach był w czołowej "trójce". "Najgorzej" wypadł w parkingach dla oficjeli (3. miejsce) i ciągach komunikacyjnych (3. miejsce).

- Wysoka ocena stadionu to z pewnością nobilitacja dla miasta jako głównego zarządcy obiektu. My jako klub wynajmujemy stadion na potrzeby meczu i staramy się z określonych wymagań jak najlepiej wywiązać. W wielu punktach zostaliśmy ocenieni wysoko, ale są obszary, w których możemy się poprawić. A najlepiej gdybyśmy widnieli w tym raporcie jako klub ekstraklasy. Nie wątpię, że i w tym zakresie wypadlibyśmy dobrze - podkreśla Rybiński.

Pod uwagę brane był także: polityka informacyjna (2. miejsce), warunki pracy dla mediów (2. miejsce), warunki oglądania meczów (2. miejsce), stanowisko dowodzenia (2. miejsce), kierownik ds. bezpieczeństwa (2. miejsce).

Czy na stadionie w Gdyni czujesz się bezpieczny? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o: