Arka w Stanach zagra przeciwko byłym reprezentantom Polski i USA

- Ten wyjazd należy potraktować jako atrakcję turystyczną. Nie wiemy, na jakim poziomie będę mecze, która tam rozegramy, dlatego jest to dodatek. Ale te spotkania należy potraktować poważnie - mówi trener Arki Gdynia Paweł Sikora. Żółto-niebiescy tuż po zakończeniu rundy jesiennej polecą na tournée do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmierzą się z m.in. z drużyną polonijną, w składzie której gościnnie wystąpi Tomasz Frankowski.
W środę 27 listopada (godz. 18) Arka odrobi ligowe zaległości z Termaliką Nieciecza, a już dwa dni później gdynianie rozpoczną tournée po Stanach Zjednoczonych. Pobyt żółto-niebieskich w USA potrwa od 29 listopada do 9 grudnia. Gdyński klub skorzystał z zaproszenia Grega Bajka, prezesa klubu Icon FC New Jersey, oraz Michała Siwca, prezesa klubu Polonia New York S.C.

- Ten wyjazd należy potraktować jako atrakcję turystyczną. Nie wiemy, na jakim poziomie będę mecze, która tam rozegramy, dlatego jest to dodatek. Ale te spotkania należy potraktować poważnie. Ten wyjazd będzie też formą integracji. Takie elementy też są w drużynie potrzebne - mówi Sikora, który w tym czasie pozostanie w Polsce. Będzie przygotowywał się do kursu UEFA Pro.

- Priorytety jako trener mam inne, bo muszę też rozplanować okres przygotowawczy. Do Stanów z zespołem leci Robert Wilczyński, który na miejscu będzie pilnować wszystkich spraw sportowych - podkreśla szkoleniowiec Arki.

Arka w planach ma rozegranie trzech meczów sparingowych. Dwaj rywale są już znani: Polonia New York i Icon Football Club. Trwają rozmowy w sprawie trzeciego przeciwnika.

Z Polonią gdynianie zmierzą się 7 grudnia na stadionie St John's University w Queens o godz. 14 czasu miejscowego. Trenerem tej drużyny jest dobrze znany w Polsce Grzegorz Wędzyński, były reprezentant Polski (dwa występy), dwukrotny mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski (z Legią Warszawa - sezony 1993/94 i 1994/95) oraz Pucharu Izraela (z Maccabi Tel Awiw w 2001). W polskiej ekstraklasie rozegrał 210 meczów i zdobył 22 bramki.

Gościnnie w barwach Polonii zagra jedna z ikon polskiej ekstraklasy - Tomasz Frankowski (czterokrotny król strzelców najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce). Oprócz niego na boisku wystąpi także Robert Warzycha, który po zakończeniu kariery piłkarskiej przeniósł się za ocean, gdzie zajął się "trenerką". Od 2002 roku pracował w Columbus Crew. 2 września tego roku przestał pełnić funkcję pierwszej trenera tego zespołu.

Na początek tournée żółto-niebiescy zagrają natomiast z Icon na stadionie Montville High School w New Jersey o godz. 14 czasu miejscowego. Co ciekawe, w zespole tym gra Teddy Niziołek, reprezentant USA do lat 20, który w 2012 roku był na testach w Arce za kadencji Petra Nemca.

O Niziołku zrobiło się głośno pod koniec lipca 2011 roku za sprawą pięknej bramki w finale Cosmos Copa (amatorskie rozgrywki drużyn z różnych grup etnicznych w Nowym Jorku). Polacy pokonali Senegal 3:1.

Arka do Stanów poleci w składzie: Tomasz Jarzębowski, Marcin Radzewicz, Piotr Tomasik, Adrian Budka, Krzysztof Sobieraj, Tomoki Fujikawa, Michał Rzuchowski, Radosław Pruchnik, Przemysław Stolc, Damian Matys, Robert Sulewski, Radosław Robakowski, Maciej Dampc, Patryk Kamola, Maciej Wardziński, Piotr Pietkiewicz.

- Jedziemy tam m.in. po to, aby zobaczyć Stany. Pojedzie tam większość drużyny, dzięki czemu uda nam się przeprowadzić pełne roztrenowanie. Będziemy się integrować - mówi Budka.

Czy Arka skorzysta na wyjeździe do Stanów Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »