Arka żegna się z USA. Żółto-niebiescy nie popsuli święta Polonii w Nowym Jorku [ZDJĘCIA]

Zakończył się 11-dniowy pobyt drużyny Arki w Stanach Zjednoczonych. Na zakończenie tournée przedstawiciele gdyńskiego klubu zagrali mecz z Polonią Nowy Jork. Goście z Gdyni postanowili nie psuć wielkiego święta mieszkańcom Greenpoint. Ku uciesze miejscowej publiczności o polskich korzeniach ich zespół wygrał z I-ligowcem 2:1.
To był pożyteczny wyjazd. W trakcie pobytu za oceanem żółto-niebiescy zwiedzili najważniejsze miejsca w Nowym Jorku, spotkali się z rodakami od lat mieszkającymi w Stanach, uczestniczyli w święcie Polonii Nowy Jork.

Rozegrali także trzy mecze sparingowe, a ostatni, dzień przed powrotem do Polski, przejdzie do historii dzielnicy Greenpoint. Arka wzięła udział w obchodach 50-lecia powstania futbolowej Polonii. Z tej okazji odbył się uroczysty bankiet, który poprzedził mecz towarzyski gdynian z miejscową drużyną. Arka po golu Piotra Tomasika z rzutu karnego prowadziła 1:0, ale nie zdołała utrzymać prowadzenia do końca. Drużyna Polonii w drugiej połowie strzeliła dwie bramki, wygrywając 2:1. Zwycięski gol dla gospodarzy imprezy padł po podaniu Tomasza Frankowskiego, byłego reprezentanta Polski, jednego z najlepszych strzelców w historii polskiej ekstraklasy. W Arce testowanych było trzech piłkarzy: Argentyńczyk Gabriel Auras, który z dobrej strony pokazał się w barwach pierwszego rywala gdynian - FC Icon. Poza tym na boisku zaprezentowali się dwaj Kanadyjczycy polskiego pochodzenia: Dominik Szyszka oraz Marcin Kowalski. Ten ostatni w swojej karierze grał w kilku kanadyjskich klubach, a obecnie jest członkiem akademii piłkarskiej Schalke w Kanadzie.

Sparing z Polonią był głównym punktem tournée Arki do USA. Wyjazd, który trwał od 29 listopada do 9 grudnia, miał głównie charakter towarzyski. Nie zabrakło w nim elementów integrujących zespół. Na czas pobytu gdynianami zajmował się Greg Bajek. Oprócz meczu z Polonią żółto-niebiescy zmierzyli się także z FC Icon (wygrana 1:0 po golu Macieja Wardzińskiego). Napastnik III-ligowych rezerw Arki zdobył również dwa gole przeciwko połączonym siłom Polonii Falcon New Britain i Olympii Stanford.

Przed meczem z Polonią piłkarze i przedstawiciele klubu z Gdyni pojawili się na meczu NHL NHL pomiędzy New Jersey Devils a Detroit Red Wings. Na własne oczy przekonali się, jak wygląda otoczka takich spotkań. Co warte podkreślenia, organizatorzy tego wydarzenia docenili fakt, że przyjechali do nich piłkarze Arki, i w przerwie pomiędzy tercjami wyświetlili na telebimie przywitanie drużyny z Gdyni - "Devils welcome: Arka Gdynia of Poland". W wolnych chwilach, a tych w Stanach nie brakowało, gdyż zajęcia miały głównie charakter roztrenowania, arkowcy zwiedzali atrakcje turystyczne Nowego Jorku. Głównym punktem ich wizyty był Manhattan.

Polonia Nowy Jork - Arka Gdynia 2:1 (0:1)

Bramki: Kucharski (28.), Szeliga (90.) - Tomasik (13-karny)

Arka: Kamola - Sulewski (55. Stolc), Jarzębowski (46. Robakowski), Sobieraj, Radzewicz (55. Dampc) - Szyszko, Auras (46. Pruchnik), Rzuchowski (55. Matys), Tomasik - Wardziński (55. Fujikawa), Kowalski.