Arka może ubiegać się o licencję na grę w ekstraklasie

Przedstawiciele Arki uczestniczyli w zorganizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej spotkaniu, którego tematem był nowy podręcznik licencyjny dla klubów ekstraklasy. Gdynianie otrzymali zaproszenie na roboczą prezentację jako jeden z czterech pretendentów do gry w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Oprócz 16 klubów z ekstraklasy w Warszawie pojawili się także reprezentanci czterech drużyn z I ligi. W gronie zaproszonych na spotkanie poświęcone wymogom licencyjnym byli włodarze Arki. Zostali oni wyznaczeni przez członków Polskiego Związku Piłki Nożnej jako członkowie jednego z pretendentów do gry w ekstraklasie.

Na spotkaniu omawiano nowy podręcznik licencyjny, którego treść została przyjęta przez zarząd PZPN w grudniu 2013 roku, a część szkolenia przeprowadzili przedstawiciele Ekstraklasy SA, czyli spółki zarządzającej rozgrywkami T-Mobile Ekstraklasy. Zaktualizowane zapisy dotyczące infrastruktury stadionowej, powierzchni marketingowych czy stref pracy mediów przedstawili Krzysztof Sachs, przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych, a także Łukasz Wachowski - szef Departamentu Rozgrywek PZPN.

Beniaminkowie kolejnego sezonu T-Mobile Ekstraklasy będą przechodzić proces licencyjny, choć w nieco innych terminach. Zdaniem obecnych na spotkaniu z ramienia Arki prezesa Wojciecha Pertkiewicza oraz pełnomocnika klubu ds. procedury licencyjnej Tomasza Rybińskiego nowy podręcznik na sezon 2014/15 został uproszczony i stał się bardziej przejrzysty.

- Do tej pory w ostatnich latach Arka nie miała problemów z oceną składanego wniosku. Jedynie w okresie budowy nowego stadionu emocje wzbudzało zgłoszenie zamiennie boiska ze sztuczną murawą na NSR. Obecnie jednak nowy Stadion Miejski w Gdyni jest stawiany za pozytywny przykład areny gotowej do przeprowadzania zarówno relacji telewizyjnych, obsługi medialnej oraz warunków, jakie mają piłkarze i kibice - informuje Tomasz Rybiński, rzecznik prasowy Arki.

- Zgodnie z tendencjami UEFA w podręczniku licencyjnym położono właśnie nacisk na infrastrukturę, produkcję telewizyjną, o której opowiedział prezes spółki LIVE PARK Leszek Miklas, marketing, a także obsługę medialną meczów. Część spotkania poświęcona została sprawom finansowym. Przy analizie przez Komisję do spraw Licencji Klubowych dokumentów finansowych nadsyłanych przez kluby będą brane pod uwagę przede wszystkim prognozy finansowe, a nie jak do tej pory dane "historyczne" - dodaje Rybiński.

Harmonogram procesu licencyjnego dla klubów awansujących do ekstraklasy na sezon 2014/2015:

31 marca - do tego dnia kluby otrzymają dokumenty do wniosków licencyjnych

30 kwietnia - najpóźniej do tego dnia Komisja Licencyjna otrzyma od klubów przygotowane wnioski

22 maja - najpóźniej do tego dnia wnioskodawcy mogą uzupełniać dokumenty licencyjne

26 maja - posiedzenie Komisji Licencyjnej.

Czy organizacyjnie Arka gotowa jest na grę w ekstraklasie? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »