Sport.pl

Trzecie miejsce Arki po 24 kolejkach? To bardzo dobry prognostyk. Tak samo było z Piastem i Cracovią [ANALIZA]

Czy 3. miejsce w tabeli po 24 kolejkach to dobra pozycja wyjściowa przed atakiem na ekstraklasę? Tak. Po pierwsze - Arka najgroźniejszych rywali w walce o awans podejmie na własnym stadionie. Po drugie - Piast Gliwice i Cracovia Kraków w analogicznej sytuacji w sezonach 2011/12 i 2012/13 też były tuż za czołową dwójką zespołów, a ostatecznie awansowały.
Najbliższe kolejki będą decydujące o układzie tabeli I ligi. Trzy prowadzące zespoły grają między sobą (Górnik Łęczna - GKS Bełchatów, Arka Gdynia - Górnik Łęczna, Arka Gdynia - GKS Bełchatów). Od wyników tych meczów może zależeć, która z tych drużyn wypadnie z gry o ekstraklasę.

Sytuacja na dzień dzisiejszy przedstawia się następująco: na prowadzeniu Górnik z 47 punktami, tuż za jego plecami z dwoma punktami straty GKS Bełchatów, a na trzecim miejscu Arka z 42 punktami. Gdynianie teoretycznie mają najłatwiej, bo z bezpośrednimi konkurentami grają w Gdyni, ale są także inne optymistyczne przesłanki dla drużyny Pawła Sikory. Wystarczy prześledzić poprzednie dwa sezony. Od razu rzuca się w oczy pewna prawidłowość. Otóż w analogicznych okresach sezonów, czyli po 24 kolejkach, 2012/13 i 2011/12 na trzecim miejscu były odpowiednio Cracovia i Piast. I oba te zespoły ostatecznie awansowały do ekstraklasy (Cracovia z drugiego miejsca, z kolei Piast z pierwszego!). Co więcej Piast miał identyczny bilans punktowy co teraz Arka (i taki sam bilans meczów: 12-6-6). "Pasy" zdobyły wówczas 46 punktów. Strata do prowadzącej dwójki w przypadku krakowian wyniosła dwa punkty do Floty Świnoujście i dwa do Termaliki Bruk-Bet Nieciecza. Dwa "oczka" mniej od Pogoni Szczecin i Termaliki miał także Piast.

Cracovia w ostatnich 10 kolejkach powiększyła swój dorobek o 18 punktów, a gliwiczanie aż o 22 punkty. Warto jednak pamiętać, że Piast awansował, mając 64 punkty (druga Pogoń 61), tyle samo na finiszu wywalczyli krakowianie (Zawisza miał 66). Idąc tym tropem, 22 punkty Arki w 10 kolejkach dadzą jej awans do ekstraklasy. Ale równie dobrze do awansu może wystarczyć 60, 62 pkt.

Najczarniejszy scenariusz dla gdynian to powtórka z sezonu 2010/11. Wówczas najwięcej punktów po 24 kolejkach wywalczyły Łódzki Klub Sportowy i Podbeskidzie, które z pierwszych dwóch miejsc awansowały do ekstraklasy.

W sezonie 2009/10 awans świętowano w Łodzi (Widzew) i w Zabrzu (Górnik). Widzew na dziesięć kolejek przed końcem rozgrywek był pierwszy, natomiast Górnik musiał walczyć o swoje. Po 24 kolejkach zabrzanie (39 punktów) byli na czwartym miejscu ze stratą dwóch punktów do Sandecji Nowy Sącz, czterech do ŁKS-u i aż 15 do Widzewa. Górnik awansował z 61 punktami. Widzew zdeklasował rywali, zdobywając 77 punktów.

Więcej o:
Skomentuj:
Trzecie miejsce Arki po 24 kolejkach? To bardzo dobry prognostyk. Tak samo było z Piastem i Cracovią [ANALIZA]
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX