Sport.pl

Piąty sparing Arki. Rywalem hiszpańscy piłkarze

Przed Arką piąty tego lata sparing. Tym razem rywalem żółto-niebieskich będzie reprezentacja Hiszpanii złożona z zawodników reprezentujących Związek Zawodowy Piłkarzy z najwyższych lig Hiszpanii. Początek meczu w niedzielę o godz. 12 na bocznym boisku Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Pogoń Szczecin (1:1), Legia Warszawa (0:0), Znicz Pruszków 0:0 oraz Panathinaikos Ateny (relacja+zdjęcia tutaj) to zespoły, z którymi do tej pory sparowali żółto-niebiescy. Rywale wymagający i klasowi - zwłaszcza Legia i Panathinaikos - ale przed gdynianami kolejne dwa ciekawe spotkania towarzyskie z nie mniej atrakcyjnymi przeciwnikami. W niedzielę Arka zmierzy się z hiszpańską reprezentacją. Z tym że nie jest reprezentacja Vicente del Bosque, lecz zespół złożony z zawodników reprezentujących Związek Zawodowy najwyższych lig Hiszpanii. Co to takiego? To nic innego jak drużyna, w której występują gracze bezrobotni walczący o angaż w klubach zawodowych.

- AFE stworzyło projekt gwarantujący powrót do gry maksymalnej liczbie piłkarzy zawodowych, którzy z różnych powodów znaleźli się poza profesjonalnym rynkiem piłkarskim - mówi Vicente Blanco "Tito", dyrektor sportowy związku.

- Główne wartości AFE to solidarność, współpraca, uczciwość, zaangażowanie i stabilność. Naszym prezesem jest Luis Rubiales, a stanowiska wiceprezesów sprawują byli i obecni reprezentanci kraju: Iker Casillas, David Villa, Carlos Marchena i Gerard Piqué - dodaje "Tito".

Szansą znalezienia klubu dla tych piłkarzy są właśnie występy w strukturach AFE, dzięki temu mają możliwość profesjonalnych treningów i gier sparingowych. Polskim odpowiednikiem jest PZP - Polski Związek Piłkarzy. Obecnie Hiszpanie przebywają na zgrupowaniu w Gniewinie, podczas którego rozegrają mecze towarzyskie m.in. z Arką, Lechią Gdańsk oraz Lechem Poznań. Zgrupowanie w Polsce ma na celu dobre przygotowanie do europejskiego turnieju FIFPro w holenderskim Rijnsburgu zaplanowanym na 19 i 20 lipca.

Co ciekawe, trenerem tej drużyny jest Mikel Lasa, były piłkarz Realu Madryt (grał tam przez sześć lat - 139 meczów i 3 bramki), reprezentant Hiszpanii w wielu kategoriach młodzieżowych, w tym także zawodnik pierwszej reprezentacji.

Warto również wspomnieć, że w czwartek 17 lipca w Gniewie Arka zagra sparing z mistrzem Cypru Apoelem Nikozja.

PAWEŁ SIKORA SPOWIADA SIĘ ZE SWOICH GRZECHÓW W ARCE


Więcej o: