Wyjątkowy przypadek Arki Gdynia. Rzadko spotykany w Polsce

W pierwszym ligowym spotkaniu gdynian z Dolcanem Ząbki zagrało aż dziewięciu nowych piłkarzy. To wyjątkowy przypadek. Żaden inny klub zaplecza ekstraklasy nie przeszedł takiej rewolucji w składzie.
Latem Arkę opuściło aż 16 piłkarzy. Zastąpiło ich 11 innych zawodników, bo Michał Nalepa przyszedł z rezerw gdyńskiego klubu, a Paweł Brzuzy i Michał Gałecki wrócili z wypożyczeń, odpowiednio z Gryfa Wejherowo i Rozwoju Katowice. Rewolucja na taką skalę musiała odbić się na wyjściowym składzie Arki. Przeciwko Dolcanowi trener Dariusz Dźwigała postawił na dziewięć nowych twarzy (Łukasz Skowron, Łukasz Kowalski, Marcin Warcholak, Aleksander Jagiełło, Antoni Łukasiewicz, Bartosz Ława, Antonio Calderon, Grzegorz Lech, Paweł Abbott). Z poprzedniego sezonu "ostali się" jedynie Krzysztof Sobieraj oraz Michał Marcjanik. Co ciekawe, nowy jest też Dźwigała, który w czerwcu zastąpił Piotra Rzepka, a także jego asystent Grzegorz Niciński i Armin Tomala, trener przygotowania motorycznego i diagnostyki.

Żaden inny przeciwnik Arki nie dokonał tak wielkich przemeblowań w zespole. Owszem, zmieniły się kadry spadkowiczów z ekstraklasy i beniaminków I ligi, również drużyn z ambicjami, ale wyjściowa jedenastka czy to Zagłębia Lubin, Widzewa Łódź, czy Bytovii Bytów nie zmieniła się aż tak bardzo jak w przypadku Arki.

Dla porównania niedzielny rywal żółto-niebieskich, Dolcan, rozpoczął mecz z dwoma nowymi nazwiskami w wyjściowej "11" (Mateusz Cichocki oraz Tomasz Chałas). Spore roszady miały miejsce w beniaminku I ligi Pogoni Siedlce, Bytovii, Olimpii Grudziądz, Chojniczanka Chojnice. Co drugi piłkarz z pola tych drużyn to nowa postać. Czterech zawodników ściągniętych latem znalazło uznanie w oczach szkoleniowców GKS-ów Katowice i Tychy, a także Miedzi Legnica. O trzy nazwiska zmieniły się wyjściowe składy Widzewa, Wisły Płock, Stomilu Olsztyn, Floty Świnoujście i Chrobry Głogów.

Spadek z ekstraklasy oczyścił co prawda szatnię Zagłębia, ale spotkanie z Flotą Świnoujście lubinianie rozpoczęli z dwoma nowymi piłkarzami. Po jednej nowej postaci wskoczyło do jedenastki Wigier Suwałki, Termaliki Nieciecza oraz Sandecji Nowy Sącz.

Skład Arki z Dolcanem (N - nowy piłkarz):

Skowron (N) - Kowalski (N), Marcjanik, Sobieraj, Warcholak (N) - Łukasiewicz (N), Ława (N) - Jagiełło (N, 90. Brzuzy), Lech (N, 60. Wojowski), Calderon (N, 77. Nalepa) - Abbott (N).

Nowi piłkarze w składach I-ligowców w 1. kolejce nowego sezonu:

Arka - 9

Pogoń Siedlce, Bytovia Bytów, Olimpia Grudziądz, Chojniczanka Chojnice po 5

GKS Katowice, Miedź Legnica, GKS Tychy po 4

Widzew Łódź, Wisła Płock, Stomil Olsztyn, Flota Świnoujście, Chrobry Głogów po 3

Dolcan Ząbki, Zagłębie Lubin po 2

Wigry Suwałki, Termalica Bruk-Bet Nieciecza, Sandecja Nowy Sącz po 1

MICHAŁ GLOBISZ STRACIŁ WZROK. PRZEDE MNĄ NAJWAŻNIEJSZY MECZ. NIE WIEM, CZY GO WYGRAM