Renusz i Lomski czekają na kontrakty. Arka straci Alana Fialho?

25 piłkarzy pojawiło się na pierwszym treningu Arki po przerwie świąteczno-noworocznej. Wśród nich był jeden nowy zawodnik - testowany w klubie Fin polskiego pochodzenia Patrik Lomski. Zabrakło za to m.in. Alana Fialho. Wkrótce do drużyny dołączy Michał Renusz.
Niespodziewanie w gronie trenujących w poniedziałek piłkarzy Arki nie było Alana. Jak się okazuje, ma to związek z Fluminense Rio de Janeiro, z którego Brazylijczyk był wypożyczony do drużyny Grzegorza Nicińskiego w rundzie jesiennej. Teraz Fluminense korzysta z zapisu pozwalającego ściągnąć 21-letniego obrońcę z powrotem zimą i sprzedać go do innego klubu, aby zarobić na transferze. W Arce czekają na rozwój sytuacji, wierząc, że piłkarz jednak wróci do Gdyni, choć słychać głosy, że szanse na to nie są zbyt wielkie. Byłaby to wielka strata dla gdynian.

Alan był jedną z jaśniejszych postaci Arki w końcówce rundy. Strzelił dwie bramki, a w rozmowie z nami przyznał, że przeżywa najlepszy okres w karierze. Całe to zamieszanie dzieje się niejako poza nim, bo niedawno Brazylijczyk deklarował chęć pozostania w Gdyni.

Na treningu nie pojawił się także Bartosz Ława. Ale w jego przypadku chodzi o leczenie kontuzjowanej nogi. Urazu tego nabawił się podczas halowego turnieju Energa Football Cup w Słupsku.

- Stan jego biodra nie pozwala jeszcze na postawienie ostatecznej diagnozy. Kolejne badanie Bartek przejdzie we wtorek. Pocieszające jest to, że nie są to wiązadła krzyżowe. Bo taka kontuzja praktycznie wyeliminowała go gry do końca sezonu. Rokowania zakładają, że do treningów wróci po trzech tygodniach - mówi Edward Klejndinst, dyrektor sportowy Arki.

Jedyną nową twarzą na poniedziałkowych zajęciach był Fin polskiego pochodzenia Patrik Lomski. Na dniach przy Olimpijskiej 5 ma się pojawić kolejny nowy piłkarz.

- Michał Renusz będzie do naszej dyspozycji od wtorku lub środy. Zarówno Lomski, jak i Renusz nie podpisali jeszcze kontraktu z Arką, choć rozważamy ich zatrudnienie - podkreśla Klejndinst.

- Pozyskanie skrzydłowego jest naszym celem numer jeden. W ocenie sztabu szkoleniowego drużynie brakowało rywalizacji na bokach pomocy, dlatego też nasze ruchy są ukierunkowane właśnie na zakontraktowanie bocznych pomocników. Chcemy, aby nasza gra opierała się na skrzydłach, w związku z czym potrzeba nam wysokiej jakości zawodników - zauważa dyrektor Arki i zaznacza, że dopięcie szczegółów umów z Lomskim i Renuszem w praktyce zakończy ruchy kadrowe w Arce.

- Musimy działać w ramach możliwości klubu. Nie możemy sobie pozwolić na nadwyrężanie budżetu płacowego. Jeśli wystawieni przez nas na listę piłkarze nie odejdą [Antonio Calderon, Grzegorz Lech, Paweł Abbott], to nie zakontraktujemy nikogo nowego. Przecież nowy piłkarz też za coś grać musi. Dopóki Paweł i Grzesiek są w drużynie, dopóty mają trenować normalnie, z pełnym zaangażowaniem, tak jakby byli brani pod uwagę przy ustalaniu składu na wiosnę. Na pewno ich sytuacja byłaby inna, gdyby dostali konkretną i ciekawszą pozycję. Póki co są i trenują z nami - przyznaje Klejndinst.

A czy w najbliższym czasie Arka rozważa jakiekolwiek testy dla innych piłkarzy?

- Nie wykluczamy, że na testach mogą się pojawić jacyś piłkarze, ale raczej młodzi. I nie będą to zawodnicy gotowi na pierwszy skład, tylko gracze z perspektywami - zaznacza dyrektor sportowy żółto-niebieskich.

Oni trenowali na pierwszym treningu Arki:

Bramkarze: Jakub Miszczuk, Łukasz Skowron, Dawid Kędra

Obrońcy: Maciej Dampc, Glauber Souza Couto, Łukasz Kowalski, Michał Marcjanik, Krzysztof Sobieraj, Przemysław Stolc, Robert Sulewski, Przemysław Szur, Marcin Warcholak, Tomasz Wojcinowicz

Pomocnicy: Michał Gałecki, Aleksander Jagiełło, Maciej Koziara, Grzegorz Lech, Patrik Lomski, Antoni Łukasiewicz, Michał Nalepa, Paweł Wojowski

Napastnicy: Paweł Abbott, Marcus da Silva, Michał Szubert, Maciej Wardziński

PREZES ARKI: WYGRZEBALIŚMY SIĘ Z BŁOTA