W Gdyni odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2017 roku

Polska otrzymała prawo do organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Europy w 2017 roku. Turniej, w którym zagrają reprezentacje do lat 21, odbędzie się w sześciu polskich miastach. Raczej na pewno wśród nich będzie Gdynia, której atutem jest nowoczesny stadion i doświadczenie z Euro 2012.
Przyznanie Polsce MME to niewątpliwy sukces PZPN.

- Mistrzostwa Europy do lat 21 to druga najważniejsza impreza UEFA dedykowana dla reprezentacji narodowych. To, że odbędzie się w Polsce, to wielki sukces naszego kraju, Polskiego Związku Piłki Nożnej i osobiście prezesa Zbigniewa Bońka, który swoim zaangażowaniem i wpływami doprowadził do tego, że ten prestiżowy turniej odbędzie się w Polsce - mówi Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN, w rozmowie z portalem ŁączyNasPiłka.

- Jestem przekonany, że mistrzostwa Europy w 2017 roku to będzie wspaniałe piłkarskie wydarzenie, promujące piłkę nożną w Polsce i Europie. Będzie to pierwsza w historii impreza tak dużej rangi, którą jako kraj będziemy samodzielnie organizować. Polska jako gospodarz ma w niej zagwarantowane miejsce - dodaje Sawicki.

Mecze mistrzostw rozegrane zostaną na stadionach sześciu polskich miast. Nieoficjalnie wiemy, że w gronie tym jest Gdynia.

- Jakiś czas temu przygotowaliśmy aplikację dla Polskiego Związku Piłki Nożnej, a ten zaaprobował naszą kandydaturę. Póki co nie mamy 100 proc. pewności, że rzeczywiście uczestnicy MME zagoszczą w Gdyni. Czekamy na oficjalne decyzje. PZPN nie ogłosił jeszcze listy miast, w których odbędą się mistrzostwa. Mamy spore szanse, na naszą korzyść przemawia doświadczenie zdobyte podczas Euro 2012. Zorganizowaliśmy wówczas pokazowy trening reprezentacji Irlandii, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Kibice szczelnie zapełnili nasz stadion. Piłkarskie władze pochwaliły Gdynię, podkreślając sprawny i wysoki poziom organizacji tego treningu. My jako Gdynia pokazaliśmy, że jesteśmy gotowi do organizacji dużych imprez - mówi nam Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

W przeszłości Gdynia wielokrotnie gościła drużyny narodowe. Tak było choćby przy okazji meczów Polska - Portugalia U-21, Polska - Hiszpania U-19 czy Polska - Anglia U-18.

Co więcej, w Gdyni oprócz meczów grupowych miałby się odbyć także półfinał. Według informacji portalu Weszlo.com na Stadionie Miejskim grałyby zespoły z grupy A (także Bydgoszcz). Zespoły z grupy B rozegrają swoje spotkania w Lublinie i Warszawie, z grupy C w Kielcach i Tychach. Wiadomo na pewno, że finał MME odbędzie się na stadionie Legii w Warszawie.

PRZEJRZYSTOŚĆ FINANSOWA, WIZJA ROZWOJU, KORPORACYJNOŚĆ - LEPSZE CZASY W ARCE?