Śląsk bardziej zmęczony od Arki? Zawodnicy mają w nogach dużo więcej minut

Oba zespoły w tygodniu poprzedzającym bezpośrednie starcie zagrały w 1/16 finału Pucharu Polski. Wydawać by się mogło, że szanse są zatem wyrównane, bo wszyscy będą tak samo zmęczeni. Nic bardziej mylnego. Arka nad sobotnim rywalem z Wrocławia ma pewnego rodzaju przewagę.
Trener Grzegorz Niciński w meczu PP w bój posłał zupełnie inną, w porównaniu do ligowej, jedenastkę piłkarzy. Z zawodników tak zwanego pierwszego składu w Zambrowie zagrali wchodzący z ławki Marcus da Silva, Yannick Sambea i Marcin Warcholak. Kiedy zsumujemy łączną liczbę rozegranych minut w ostatnich dwóch meczach, najwięcej ich w nogach będzie miał Brazylijczyk, bo 119. Okazuje się, że przy graczach Śląska to nic.

Przyjrzyjmy się składom, jakie do gry w ostatnich dwóch meczach delegował trener wrocławian Mariusz Rumak:

z Lechią: Pawełek - Pawelec (58. Zieliński), Celeban, Kokoszka, Augusto - Stjepanović (76. Grajcar), Goncalves - Alvarinho, Morioka, Madej - Mervo (86. Biliński).

z Sandecją: Pawełek - Zieliński, Celeban, Dwali, Augusto (90. Pawelec) - Goncalves (69. Kokoszka), Stjepanović - Madej, Morioka (60. Alvarinho), Grajciar - Mervo.

Kiedy dodamy do tego, że Śląsk w swoim meczu pucharowym musiał rozgrywać jeszcze dogrywkę, fakt, że grał dzień później, niż Arka oraz to, że do Gdyni trzeba odbyć podróż przez cały kraj, wrocławianie statystycznie są w gorszej sytuacji startowej przez meczem w Trójmieście. Zobaczmy na podsumowanie minutowe graczy Śląska w ostatnich dwóch meczach:

Lp.NazwiskoCzas rozegrany
1.Madej210 min
2.Pawełek210 min
3.Celeban210 min
4.Augusto210 min
5.Mervo206 min
6.Stjepanović196 min
7.Goncalves159 min
8.Morioka150 min
9.Kokoszka141 min
10.Grajcar134 min
11.Pawelec88 min


I kilka faktów, które z tego wynikają:

* 7 zawodników Śląska z pierwszego składu z ostatniego meczu ligowego zagrało w pierwszym składzie w Pucharze Polski. W Arce ani jeden

* 10 zawodników Śląska w ostatnich dwóch meczach zagrało więcej minut, niż najdłużej grający w tym czasie w Arce Marcus da Silva (119 min)

* 4 zawodników Śląska w ostatnich dwóch meczach zagrało pełny wymiar czasowy (210 min) zaś Mervo jedynie cztery minuty krócej

* w meczu z Arką nie zagra Augusto, który w spotkaniu pucharowym złamał kilka żeber

- Na poziomie ekstraklasy to nie jest problem. Minęło kilka kolejek i zmęczenie tak nie dokucza - mówi o rywalach Niciński.

Można powiedzieć: "Właśnie, ekstraklasa!". Ile razy słyszeliśmy już, że po paru kolejkach piłkarze w naszej rodzimej lidze są zmęczeni? Ciężko też oszukać organizmy, kiedy w ciągu kilku dni musisz zagrać dwa mecze, rozgrywając nawet 210 minut, a później trzeba jeszcze jechać na drugi koniec Polski, by zagrać spotkanie ligowe. Początek sezonu początkiem sezonu, ale do odpowiedniej regeneracji po takim wysiłku też potrzebny jest czas. Spotkanie w Gdyni pokaże, czy faktycznie Śląsk nie odczuł przygody w środku tygodnia.