Pomorski baron Henryk Klocek zatrzymany

Członek zarządu PZPN Henryk Klocek został zatrzymany przez policję w Gdańsku. Będzie przewieziony do wrocławskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo w sprawie wielkiej afery korupcyjnej w polskiej piłce nożnej
Lato: Nie ma chętnych na szefa kolegium sędziów  »

Henryk Klocek jest członkiem nowego zarządu PZPN i prezesem Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Jego zatrzymanie ma związek z ustawianiem meczów, m.in. Arki Gdynia. W dokumentach śledczych i materiałach procesowych znajdują się zeznania kilku osób, które przyznały się, iż przekazywały pieniądze Henrykowi Klockowi. Pieniądze te były przeznaczone dla sędziów i obserwatorów.

Henryk Klocek współpracował z Ryszardem F., ps. Fryzjer, szefem mafii piłkarskiej. Razem mieli wpływ na wybór sędziów prowadzących m.in. mecze Arki. W zeznaniach przed sądem we Wrocławiu nazywany był "baronem" oraz "Księciem Pomorza".

Zatrzymany ma 63 lata i średnie wykształcenie. Wcześniej był sędzią i obserwatorem PZPN. Od czasu powstania Pomorskiego ZPN w 2000 r. jest jego prezesem. Do zarządu PZPN został wybrany w 2004 r. Na życie zarabia jako dyrektor w firmie produkującej meble.

Zasłynął niedawno po ujawnieniu informacji, że kilkaset razy w roku rozmawiał przez telefon z Ryszardem F. Wtedy padły publiczne oskarżenia o korupcję, z których tłumaczył się przed Wydziałem Dyscypliny PZPN.

To 181 osoba zatrzymana w śledztwie w sprawie wielkiej afery korupcyjnej.

Zobacz galerię zdjęć Henryka Klocka »

Zatrzymania znanych sędziów

Niedawno miały miejsca dwa głośne zatrzymania polskich sędziów międzynarodowych. Zatrzymanie Jarosława Ż. tak komentował jeden z działaczy piłkarskich: - Zaskakuje tylko jedno: dlaczego złapano go tak późno.

Prokuratorzy postawili Jarosławowi Ż. aż osiem zarzutów. Siedem z nich dotyczyło przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za nieuczciwe sędziowanie na łączną kwotę 130 tys. zł. Na pewno jeden z wątków śledztwa dotyczy spotkań Świtu Nowy Dwór Mazowiecki wiosną 2004 roku, gdy klub bronił się przed spadkiem. Ostatni zarzut dotyczył udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Jeszcze większym echem odbiło się zatrzymanie Grzegorza G., znalazł się w gronie sędziów wytypowanych do prowadzenia spotkań Mistrzostw Świata w RPA w 2010 roku. Grzegorz G. także usłyszał osiem zarzutów i również dotyczyły one m.in. Świtu. Obaj wyszli za kaucją.