Sport.pl

Transfery. Grzegorz Krychowiak nie trafi do Arki

- Krychowiak to wielki talent. Powinien odejść do klubu, gdzie będzie grał - uważa Stefan Białas, ekspert Canal+. - Nie ma szans, aby wzmocnił Arkę - ucina Andrzej Szarmach, menedżer zawodnika
O tym, że Arka chce Krychowiaka, mówił Andrzej Czyżniewski, dyrektor sportowy klubu z Gdyni. Sprowadzenie tego gracza miało być kolejnym etapem budowania drużyny w oparciu o piłkarzy emocjonalnie związanych z klubem. Krychowiak grał już w Arce, więc w koncepcję Czyżniewskiego wpisuje się idealnie. Ponadto, mimo zaledwie 19 lat, trafił już do kadry Leo Beenhakkera i może stanowić o sile kadry już podczas Euro 2012.

- We Francji Krychowiak nie ma szans na grę w pierwszym składzie Bordeaux - nie ma złudzeń Białas, komentator ligi francuskiej w Canal+. - Co prawda trenuje z pierwszym zespołem już od roku, ale konkurencja w drugiej linii jest zabójcza: Alou Diarra, Brazylijczyk Wendel, ostatnio dołączył reprezentant Czech Jaroslav Plasil, no i genialny Yoann Gourcuff - wylicza Białas i dodaje, że wychowanek Orła Mrzeżyno nie ma na co czekać. - Polak potrzebuje teraz przede wszystkim regularnej gry. To wielki talent, powinien zrobić wszystko, żeby znaleźć sobie klub, w którym będzie mógł regularnie wybiegać na boisko.

Krychowiak przebywa aktualnie na zgrupowaniu reprezentacji, która zagra w środę towarzyski mecz z Grecją. Słyszał o zainteresowaniu ze strony Arki, ale o transferze nie chce mówić.

- Oprócz Arki mam propozycje z II ligi francuskiej, więc póki co - za wcześnie mówić o tym, gdzie zagram - wyjaśnia piłkarz. - Trudno będzie mi się przebić do pierwszego składu Bordeaux, ale do końca okienka transferowego jest jeszcze dużo czasu.

Jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla piłkarza? Wątpliwości nie ma Białas: - Poziom piłkarzy grających w naszej ekstraklasie i rezerwach Bordeaux jest nieporównywalny. Tutaj grają seniorzy, a tam zaledwie młodzież, choć utalentowana, mająca za sobą minimum trzy do sześciu lat nauki w ośrodkach szkolenia. Treningi nawet z najlepszymi nic mu jednak nie dadzą. Żeby się dalej rozwijać, musi grać. Nie wiem, o jakim klubie z II ligi mowa, ale nadrzędne zdanie w sprawie jego transferu będzie miał klub, który może uznać, że lepiej mieć go na oku. Dlatego niewykluczone, że Krychowiak dostanie zielone światło do wypożyczenia, ale nie do Arki, tylko do II ligi francuskiej - dodaje były piłkarz i trener Legii.

Andrzej Szarmach, menedżer piłkarza rozwiewa wszelkie nadzieje. - Nie ma tematu powrotu Krychowiaka do Polski. Klub nie chce go puścić, sam zawodnik też nie pali się do wyjazdu - wyjaśnia. Czy Krychowiak ma szansę na grę w pierwszym zespole? - Bordeaux to mistrz Francji, w tym sezonie będzie grał w czterech rozgrywkach, więc aby podołać temu zadaniu, będzie potrzebować 25-osobowej kadry. Grzegorz był z zespołem na obozie przygotowawczym, trener na niego liczy - podkreśla Szarmach.

W weekend ruszyła francuska Ligue 1. Bordeaux wygrało u siebie z RC Lens 4:1. Krychowiak mecz obejrzał z trybun.

Grzegorz Krychowiak

Jest wychowankiem Orła Mrzeżyno. Następnie trafił do Żaków Kołobrzeg, skąd za... 20 piłek wykupiła go Stal Szczecin. Jako 15-latek trafił do Arki, do trenera Jacka Dziubińskiego. W 2006 r. wyjechał do Francji, trafił do szkółki Girondins Bordeaux. Z kadrą narodową do lat 20 uczestniczył w MŚ w Kanadzie, gdzie efektownym strzałem z rzutu wolnego zapewnił Polakom zwycięstwo z Brazylią. Obecnie trenuje z pierwszym zespołem Bordeaux, umowa z klubem obowiązuje go do końca czerwca 2011 r. Jest wyceniany na ok. 400 tys. zł.

Obraniak: Polska ma ogromny potencjał - czytaj tutaj »


Więcej o: