Kibice Arki Gdynia mogą podzielić się swoją krwią

W najbliższy weekend przed meczami piłkarskiej ekstraklasy w Gdyni, Bełchatowie, Wrocławie, Poznaniu, Bytomiu, Chorzowie, Krakowie i Warszawie będą podstawione krwiobusy i każdy kibic będzie mógł oddać krew i wziąć udział w kampanii Twoja krew - Moje życie. Jest to wynik zaangażowania w program partnerski Ekstraklasy S.A.
Stań się fanem Trójmiasto - Sport.pl na portalu Facebook

W Gdyni, przed piątkowym spotkaniem Arki z Zagłębiem Lubin, krwiobusy będą ustawione pod stadionem od strony ul. Olimpijskiej, a kibice będą mieli okazję oddać krew od godziny 15.30 do 18. Tego dnia będą rozdawane też ulotki, a przed rozpoczęciem meczu zostanie wniesiona flaga z logo kampanii. Kolejnym akcentem informującym o kampanii będą charakterystyczne koszulki w które będą ubrani juniorzy wprowadzający piłkarzy.

Twoja krew - Moje życie to unikatowy program społeczno-edukacyjny, realizowany przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowe Centrum Krwi. Jego celem jest uświadomienie opinii publicznej konieczności zwiększenia liczby stałych dawców krwi.

Aby móc oddać krew, należy spełnić następujące warunki:

- wiek między 18 a 65 lat;

- waga ponad 50 kg;

- nie można pić alkoholu na dobę przed oddaniem krwi;

- w dniu oddania krwi można zjeść tylko lekkie posiłki (np. pieczywo, chudy ser, dżem, makaron, gotowane warzywa, chude mięso);

- w ciągu dnia, przed oddaniem krwi, należy wypić ok. 2 litrów napojów bezalkoholowych (herbata, sok, woda);

- na 24 godziny przed oddaniem krwi trzeba zrezygnować z tłuszczów, mleka, masła, kiełbasy, pasztetu, śmietany, rosołu, tłustego mięsa, jajek, kremowych ciast, tortów i ostro przyprawionych dań;

- nie można palić papierosów na co najmniej godzinę przed oddaniem krwi;

- w nocy przed oddaniem krwi trzeba dobrze się wyspać;

- nie można być przeziębionym, a także nie można brać leków przeciwbólowych ani przeciwgorączkowych;

- nie można być przewlekle chorym i nie przyjmować na stałe żadnych leków (wyjątek stanowi antykoncepcja hormonalna);

Konieczne jest też posiadanie dowodu osobistego.