Libor Pala nowym trenerem piłkarzy Arki Gdynia?

Po remisie z Zagłębiem Lubin (1:1) w Gdyni rozpoczęto poszukiwania nowego trenera. Jak ustaliła ?Gazeta? Dariusza Pasiekę na stanowisku trenera może zastąpić Czech Libor Pala.
Stań się fanem Trójmiasto - Sport.pl na portalu Facebook

W niedzielę w Warszawie był dyrektor Arki Andrzej Czyżniewski i spotkał się z trenerem Młodej Ekstraklasy Polonii Warszawa Liborem Palą. Jak ustaliliśmy Polonia nie będzie robić Pali problemów i jeśli ten dogada się z Arką będzie mógł odejść.

- Nic panu nie mogę powiedzieć na ten temat. Trenerem Arki jest na dziś Dariusz Pasieka - mówi przewodniczący rady nadzorczej Arki Witold Nowak. Czy będzie nim w następnym meczu z Widzewem? - Na dzień dzisiejszy tak.

Kiedy pytamy Nowaka o Libora Palę, z którym spotkał się dyrektor Czyżniewski, ten odpowiada: - Nie znam go. Trzeba pytać o niego dyrektora sportowego. Na razie nie ma żadnej decyzji w tej sprawie. Ostatnie wyniki są przedmiotem analizy zarządu i rady nadzorczej. Na pewno nie są satysfakcjonujące. Jeżeli drużyna remisuje w takim stylu nie można być zadowolonym. Jednoznacznie trudno powiedzieć, gdzie leży wina. Trener na boisku nie gra.

Kiedy można spodziewać się konkretnych decyzji? - Takie decyzje zawsze są trudne. Od półtora roku jest trudno - mówi Nowak.

- Wszystko jest możliwe - mówi Dariusz Pasieka, kiedy mówimy mu o spotkaniu Czyżniewskiego z Palą. - Ostatni raz widziałem się z dyrektorem na sobotnim treningu. Każdy szuka najlepszego rozwiązania, jeśli klub wyjdzie z założenia, że nie jestem w stanie wyegzekwować z tej drużyny więcej, to pewnie dojdzie do jakiejś zmiany. Na obecną chwilę jestem w Bydgoszczy, we wtorek mam zaplanowane zajęcia i zamierzam się na nich stawić - podkreśla szkoleniowiec.

Pasieka jest jednym z czterech najdłużej pracujących trenerów w ekstraklasie - w Gdyni pracuje od 19 sierpnia 2009 roku. Dłużej od niego na stanowisku utrzymują się tylko Michał Probierz z Jagiellonii Białystok (od czerwca 2008 roku), Tomasz Kafarski z Lechii Gdańsk (od 7 kwietnia 2009) oraz Waldemar Fornalik z Ruchu Chorzów (od 27 kwietnia 2009).

Pala pracuje w Polsce od 2002, kiedy był asystentem Wernera Liczki w Polonii Warszawa. Później pracował jeszcze w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki, Lechu Poznań, Ruchu Wysokie Mazowieckie, Pogoni Szczecin, Banika Ostrawy i ponownie Świtu. Od września 2009 roku prowadzi zespół Młodej Ekstraklasy w Polonii Warszawa.

Polecamy - Najnowsze informacje sportowe z TrójmiastaKomentarz Macieja Korolczuka

Ostatnie wyniki Arki skłoniły władze klubu do poszukiwania nowego trenera. Problem jednak leży gdzie indziej. W tym kształcie, z tej drużyny, żaden trener nie wyciśnie nic więcej. Arka przespała okienko transferowe, nie wzmocniła drużyny, bo angaż Juniora Rossa, Marcelo Moretto, kontuzjowanego Mateusza Sieberta i Ervina Skeli to uzupełnienia składu. Ci piłkarze Arki nie zbawią.

Pasieka wyniki ma słabe, ale z tymi piłkarzami wymaganie zajęcia 8. miejsca to kiepski żart. To tak jakby dla murarza rzucić kilka cegieł, worek cementu i wymagać postawienia nowoczesnej willi z basenem. Pasieka wylał fundamenty (nauczył piłkarzy bronić, sprawił, że wyglądają lepiej fizycznie), ale nadzorcy tego placu budowy (władzom klubu) to nie wystarcza. Oczywiście Pasieka też popełnił wiele błędów (nielogiczne zmiany w trakcie meczu, konsekwentne stawianie na piłkarzy, którzy na ekstraklasę po prostu nie zasługują np. Josepha Mawaye), ale jego dymisja niewiele zmieni. Czy będzie to Libor Pala, czy jakikolwiek inny szkoleniowiec.

Drużyna niewątpliwie potrzebuje wstrząsu. Czy nowa miotła pozamiata bałagan przy Olimpijskiej? Szczerzę wątpię.

Czy Libor Pala powinien zastąpić Dariusza Pasiekę?