Z kim Arka zmierzy się w I lidze? Prezentujemy rywali żółto-niebieskich

Piłkarze Arki Gdynia zapowiadają walkę o powrót do ekstraklasy. Kto stoi im na drodze do celu?
Warta Poznań

Jeden z głównych faworytów do awansu. Pod wodzą pięknej pani prezes Izabeli Łukomskiej-Pyżalskiej, byłej modelki "Playboya", a obecnie właścicielki firmy deweloperskiej, piłkarzom chce się grać. Zwłaszcza że swoje mecze rozgrywają na Stadionie Miejskim w Poznaniu, jednej z aren przyszłorocznych mistrzostw Europy. Prężna pani prezes dokonała przed nowym sezonem znaczących zakupów. Pozyskano m.in. Mariusza Ujka (Polonia Bytom), Michała Golińskiego (Cracovia), Pawła Sasina (Bogdanka Łęczna) czy Krzysztofa Sobieraja (Olimpia Elbląg). Drużynę objął nowy szkoleniowiec Czesław Jakołcewicz. Wiosną na mecze Warty chodziło po kilkanaście tysięcy kibiców, teraz będzie ich jeszcze więcej.

Pogoń Szczecin

Choć Pogoń dysponowała w minionym sezonie największym budżetem spośród pierwszoligowych drużyn i była stawiana jako główny faworyt do awansu, to w pewnym momencie ocierała się nawet o strefę spadkową. Teraz ma być inaczej. Sprowadzono kameruńskiego napastnika Donalda Deringa, który ostatnie lata spędził w gruzińskim Dynamie Tbilisi, a także Dawida Kucharskiego (Heart of Midlothian) i Petera Hrickę (z Polonii Bytom). Dobrym posunięciem wydaje się zakontraktowanie trenera Marcina Sasala z Korony Kielce. Wraz z nim kurs z Kielc na Szczecin obrał Brazylijczyk Edi Andradina, dla którego przygoda z polską ligą zaczęła się właśnie od angażu w Pogoni w 2005 r.

Piast Gliwice

Jeden z faworytów do awansu w ubiegłym sezonie zakończył rozgrywki dopiero na 5. miejscu, więc w Gliwicach postanowiono odmłodzić kadrę. Z klubu odszedł m.in. czołowy zawodnik I ligi Jakub Biskup. Skuteczny pod bramką pomocnik, autor 10 bramek w 27 meczach, przymierzany był do Arki, ale ostatecznie wylądował w Niecieczy. W Piaście liczą na awans, bo nowy stadion klubu jest zbyt nowoczesny jak na I ligę.

Środek tabeli:

GKS Katowice

Prowadzeni przez byłego trenera Arki Wojciecha Stawowego katowiczanie mieli w ubiegłym sezonie walczyć o awans. Skończyło się na 11. miejscu, a Stawowego zwolniono. Z klubem pożegnali się też Janusz Dziedzic, Bartosz Karwan, Piotr Piechniak, Tomasz Sokołowski II, Wojciech Szala i Michał Zieliński. Nadchodzący sezon może być dla Katowic jeszcze trudniejszy.

GKS Bogdanka Łęczna

Typowy przeciętniak. W poprzednim sezonie wygrywał z zespołami z dolnych rejonów tabeli i dostawał cięgi od drużyn z górnej połówki. Typujemy status quo.

Sandecja Nowy Sącz

Jedna z rewelacji minionych rozgrywek, która zakończyła niełatwy sezon na bardzo wysokim 4. miejscu. Czy jest w stanie powtórzyć sukces? Choć w Nowym Sączu otwarcie mówią o walce o awans, to klasa konkurentów może się okazać za wysoka.

Polonia Bytom

Drugiego, obok Arki, spadkowicza z ekstraklasy czeka walka o przetrwanie. Spadek z ekstraklasy i brak dodatkowych środków finansowych z tytułu praw do transmisji telewizyjnych oznacza dla bytomian ciężki rok.

Wisła Płock

Kiedyś regularnie w ekstraklasie, a dziś jako beniaminek w I lidze. Płocczanie z pewnością tanio skóry nie sprzedadzą i będą mocni, zwłaszcza na własnym stadionie. Potencjał kadrowy wskazuje jednak dolną połowę tabeli. Wartością dodaną może być zaś angaż Ariela Jakubowskiego.

Walka o utrzymanie:

Górnik Polkowice

To jedyny klub, który ciągle nie otrzymał licencji na grę w I lidze, jego miejsce może zająć spadkowicz MKS Kluczbork. Który z tych klubów nie zagra, to i tak będzie do końca drżeć o byt.

Dolcan Ząbki

Skazywany na pożarcie zespół z podwarszawskich Ząbek wystrzelił fantastyczną formą pod koniec sezonu i rzutem na taśmę zdołał uratować ligowy byt. W tym sezonie szczęścia może już zabraknąć.

Kolejarz Stróże

Piłkarze z niewielkich Stróż w Małopolsce, wsi liczącej niewiele ponad 2,5 tysiąca mieszkańców, do końca poprzedniego sezonu walczyli o utrzymanie. W tym roku zarówno cel, jak i potencjał zespołu są podobne.

Olimpia Elbląg

Beniaminek zapowiada ostrą walkę o każdy punkt już od pierwszego meczu, tak aby nie musieć wiosną obawiać się o ligowy byt. W Elblągu muszą jednak pamiętać, że warto mierzyć siły na zamiary.

Olimpia Grudziądz

Kolejny beniaminek, kolejna Olimpia i taki sam cel, utrzymanie w I lidze.

Ruch Radzionków

W ubiegłym sezonie Ruch zaprezentował się najlepiej ze wszystkich beniaminków, zajął 9. pozycję. Teraz będzie dużo trudniej. Znajdujący się w tarapatach finansowych klub pozbył się najlepszych zawodników i trener Artur Skowronek składa drużynę jak skomplikowane puzzle.

Wielkie niewiadome:

Flota Świnoujście

Klub z nadmorskiego kurortu z pewnością odczuje stratę dwóch zębów trzonowych zespołu, czyli króla strzelców ubiegłego sezonu w I lidze Charlesa Nwaogu (20 bramek), który odszedł do Energie Cottbus oraz... trenera Petra Nemeca, który objął Arkę. I zabrał ze sobą aż czterech piłkarzy, Ensara Arifovicia, Damiana Krajanowskiego, Sławomira Mazurkiewicza i Bartłomieja Niedzielę. To raczej nie może się skończyć dobrze.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza

Siedziba klubu leży we wsi liczącej raptem kilkuset mieszkańców, a zespół i tak zapowiada się na rewelację rozgrywek. Stojący za nim potężny sponsor z branży budowlanej potrząsnął sakiewką, co pozwoliło na zatrudnienie takich zawodników jak Biskup, Emil Drozdowicz (kiedyś Arka) czy Dariusz Jarecki, a zawodników tych poprowadzi znany na polskim rynku słowacki trener Duszan Radolsky. Nieciecza może walczyć nawet o awans.

Zawisza Bydgoszcz

Klub z olbrzymim potencjałem i tradycją, wspierany dodatkowo armią wiernych kibiców, może być czarnym koniem rozgrywek. Po awansie Zawisza przeszedł podobną rewolucję kadrową jak Arka. Klub przejął nowy właściciel, z Bydgoszczy odeszło dziewięciu zawodników, za to przybyło aż 13 nowych.

Zgadzasz się z autorem artykułu? - zadaj mu pytanie na facebooku Trójmiasto.Sport.pl »