Liga VTB. Koszykarze Asseco Prokom Gdynia przegrali ze Spartakiem Sankt Petersburg

Nie pomogły świetna gra Alonzo Gee i przebudzenie Piotra Szczotki. Na mocny i znakomity w tym sezonie zespół Spartaka to było za mało.
Spartak ma w tym sezonie ambitne plany, a w ich realizacji mają pomóc solidne, euroligowe wzmocnienia. Klub z Sankt Petersbuga chciał sprowadzić m.in. Marcina Gortata czy Andrieja Kirilienkę, ale ostatecznie w poszukiwaniu posiłków wybrał właściwie jeden kierunek, a konkretnie Pireus. Z Olympiakosu do Spartaka przeszło aż trzech koszykarzy - Yotam Halperin, Patrick Beverley oraz Loukas Mavrokefalidis - i to oni decydują w tym sezonie o sile rosyjskiej drużyny. A siła Spartaka jest ogromna, w lidze VTB przekonały się już o tym zespoły Lokomotiwu Kubań Krasnodar, Nymburka i CSKA Moskwa. Wszystkie mecze zespół z Sankt Petersburga wygrał w swojej hali, a zaskakująca była zwłaszcza wygrana z CSKA, które jest zdecydowanym faworytem całych rozgrywek. Wczoraj Spartak wygrał pierwszy mecz na wyjeździe - w Gdyni.

Prokom grał zrywami. Fragment gry na przełomie drugiej i trzeciej kwarty potrafił przegrać 0:16, aby jeszcze w trzeciej części samemu rzucić 14 pkt. z rzędu. Kluczowy był jednak początek czwartej kwarty, kiedy Walery Lichodej i Halperin rozstrzelali Prokom rzutami z dystansu. Ten pierwszy trafił w ostatniej części aż cztery trójki, a każdym takim rzutem odbierał resztki nadziei drużynie z Gdyni.

Znakomity mecz zagrał w Prokomie Gee, który w środę w spotkaniu Euroligi z Galatasaray Stambuł przespał pierwszą połowę, ale ze Spartakiem błyszczał od pierwszych akcji. Świetnie wchodził pod kosz, wymuszał kolejne faule rywali, rewelacyjnie walczył o zbiórki. Amerykanin już w 34. minucie miał double-double (22 pkt. i 10 zbiórek), w całym meczu aż 14 pkt. zdobył z rzutów wolnych.

W meczu ze Spartakiem przełamał się też Piotr Szczotka, który po powrocie z mistrzostw Europy był bez formy, ale z Rosjanami w końcu dawał dobre zmiany. M.in. trafił oba rzuty za trzy, w tym jeden z faulem.

Asseco Prokom Gdynia - Spartak Sankt Petersburg 67:77. Kwarty: 25:17, 8:24, 20:12, 14:24. Asseco Prokom: Gee 25 (1), Motiejunas 6, Łapeta 6, Blassingame 4, Lafayette 0 oraz Szczotka 16 (2), Hrycaniuk 6, Brown 2, Dmitriew 2, Zamojski 0, Frasunkiewicz 0. Spartak: Beverley 16 (1), Halperin 22 (3), Zupan 3 (1), Dragicević 4, Lichodej 13 (4) oraz Mavrokefalidis 8, Zozulin 7 (1), Dragović 2, Kaszirow 2, Siergiejew 0.