Czy Asseco Prokom Gdynia ma szansę na Final Four ligi VTB? Odpowiedź w grudniu

Asseco Prokom nie ma już szans na odegranie istotnej roli w Eurolidze, więc może się skupić na walce w VTB. Ale w niej też nie będzie łatwo.
Koszykarze Prokomu grali w czwartek w Eurolidze z Barceloną, a już w niedzielę (godz. 16.30) - po trzytygodniowej przerwie - wrócą do rywalizacji w międzynarodowej lidze VTB. Mistrzowie Polski zmierzą się na wyjeździe z czeskim Nymburkiem i koniecznie będą musieli wygrać.

O ile sytuacja mistrza Polski w Eurolidze jest już jasna i wiadomo, że Prokom nie ma szans na wyjście z trudnej grupy, o tyle w lidze VTB gdynianie cały czas są w grze. Co prawda przegrali już trzy mecze - na wyjeździe z Lokomotiwem Kubań i u siebie ze Spartakiem Sankt Petersburg oraz CSKA Moskwa, ale do rozegrania zostało im jeszcze aż 11 spotkań i cały czas mogą liczyć na awans do kolejnej rundy. Zwłaszcza, że w tym roku szanse na wygranie ligi VTB będzie miała nawet drużyna, która zajmie w swojej grupie czwarte miejsce.

Po pierwszej fazie rozgrywek awans do turnieju Final Four wywalczą tylko zwycięzcy obu grup. Zespoły, które zajmą drugie miejsca, zapewnią sobie jedynie grę w ćwierćfinale. A drużyny z pozycji 3. i 4. w obu grupach zagrają najpierw na krzyż o to, by do ćwierćfinału awansować. W nim zwycięzcy wcześniejszej fazy zmierzą się z czekającymi już tam drużynami z drugich pozycji, a ci, którzy wygrają, dołączą do triumfatorów grup i zagrają w turnieju Final Four.

Sytuacja Prokomu w lidze VTB jest trudna, ale nie beznadziejna. Wszystko wskazuje na to, że w dziewięciozespołowej grupie sprawa awansu do kolejnej fazy (czyli pierwsze cztery miejsca) rozstrzygnie się pomiędzy sześcioma zespołami. Zdecydowanymi faworytami, i to już od startu rozgrywek, są CSKA i Lietuvos Rytas Wilno, na tym etapie ligi do pewniaków do awansu należy też już zaliczyć niepokonany zespół Spartaka. Walka o czwarte miejsce powinna się rozstrzygnąć między Prokomem, Azovmashem Mariupol (przegrał już w Gdyni) oraz Lokomotiwem. W tym roku Prokom rozegra w lidze VTB jeszcze tylko dwa mecze - w niedzielę w Nymburku oraz 10 grudnia w swojej hali z Lietuvosem. Oba spotkania koniecznie musi wygrać. W meczu z Nymburkiem gdynianie będą faworytem, Czesi wygrali na razie zaledwie jeden z sześciu meczów (na wyjeździe z Jenisejem Krasnojarsk). W ich składzie nie brakuje jednak ciekawych graczy, a gwiazdami zespołu są Amerykanie - Chester Simmons (średnio 17,2 pkt. w VTB) oraz Lamayne Wilson (13,7).

TABELA GRUPY B1. Spartak612506:418
2. CSKA611476:386
3. Lietuvos59398:368
4. Azovmash58370:376
5. Lokomotiw69449:453
6. Asseco Prokom57358:343
7. Jenisej56370:423
8. Nymburk67421:469
9. Mińsk-200666440:552
Liczby:

18,5 - tyle punktów (średnio) rzucał w VTB Alonzo Gee, którego nie ma już jednak w Prokomie

11 - a to średnia punktów najlepszego strzelca z obecnego składu - Donatasa Motiejunasa