Szczęśliwa końcówka Asseco Prokom Gdynia. Mistrzowie Polski pokonali Lietuvos Rytas Wilno 74:73

Trzecie zwycięstwo w Lidze VTB odnieśli koszykarze Asseco Prokom Gdynia. Podopieczni Tomasa Pacesasa po dogrywce pokonali Lietuvos Rytas Wilno 74:73.
Gdynianie źle rozpoczęli swoje siódme spotkanie w Lidze VTB. Po początkowym prowadzeniu 5:4 szybko oddali inicjatywę gościom, którzy wypracowali sobie kilkupunktową przewagę. Koszykarze Prokomu mieli olbrzymie problemy ze zdobywaniem punktów spod kosza. W pierwszej połowie gospodarze trafili tylko jeden celny rzut ze strefy podkoszowej. Gdynianie byli jednak dobrze dysponowani w rzutach z dystansu i dzięki celnym rzutom za trzy punkty Łukasza Seweryna i Przemysława Frasunkiewicza pozwoliły mistrzom Polski nieco zniwelować straty. Do przerwy Prokom przegrywał z Lietuvosem 30:36.

Po zmianie stron gospodarze prezentowali się już dużo lepiej. Obok Jerela Blassingame'a i Olivera Lafayette'a cenne punkty zdobywał Donatas Motiejunas. W 28. minucie gospodarzom, po celnym rzucie za trzy punkty Lafayette'a udało się odzyskać prowadzenie. I gdy wydawało się, że Prokom pójdzie za ciosem i będzie w stanie odskoczyć gościom, do głosu ponownie doszlli koszykarze z Wilna. W 36. minucie Lietuvos ponownie prowadził 63:58, ale zryw w końcówce gdynian pozwolił im w 38. minucie doprowadzić do remis 63:63. W ostatnich sekundach meczu o jego wyniku mogli rozstrzygnąć Lafayette dla Prokomu i Tyrese Rice dla Lietuvosu, jednak ich rzuty okazały się niecelne.

W dogrywce na prowadzenie szybko udało się wyjść koszykarzom z Gdyni, ale po raz kolejny w ostatnich dwóch minutach zdarzył im się przestój. Niemoc gospodarzy w ataku wykorzystali gracze z Wilna, którzy dzięki zdobyciu siedmiu punktów z rzędu na 24 sekundy przed końcem dogrywki wyszli na prowadzenie 73:72. Końcówka należała jednak dla gospodarzy. Na sześć sekund przed końcem dwa punkty odważnym wejściem pod kosz zdobył Motiejunas, a rzutu ostatniej szansy nie wykorzystał Rice.

Asseco Prokom Gdynia - Lietuvos Rytas Wilno 74:73 (9:11, 21:25, 14:6, 19:21, 11:10)

Asseco Prokom: Motiejunas 16, Blassingame 13 (3), Frasunkiewicz 11(2), Seweryn 6 (2), Zamojski 0 oraz Lafayette 14 (2), Łapeta 6, Szczotka 6, Hrycaniuk 2, Kuebler 0, Dmitriew 0.

Lietuvos Rytas: Rice 19 (1), Babrauskas 12 (4), Seibutis 12, Roberts 11 (2), Valanciunas 5 oraz Jomantas 6 (2), Smaradziski 4, Katelynas 4, Rasic 0