Sport.pl

NBA. Władze Houston Rockets chcą, by Donatas Motiejunas był liderem zespołu podczas Ligi Letniej

Marzenia Donatasa Motiejunasa stały się faktem. Silny skrzydłowy, który w poprzednim sezonie wstępował w Asseco Prokom Gdynia, podpisał 4-letni kontrakt w najlepszej lidze świata NBA.
- Moim marzeniem jest gra w NBA. Mam nadzieję, że się do niej dostanę. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest jeszcze sporo rzeczy, które muszę poprawić - mówił chwilę po zdobyciu mistrzostwa Polski Motiejunas.

Dzisiaj już wiemy, że Litwin w sporej części dopiął swego. Zespół Houston Rockets, który przed rokiem wybrał Motiejunasa z 20 nr Draftu NBA (coroczny nabór nowych, młodych koszykarzy do ligi) podpisał z nim umowę.

- Donatas przez ostatni rok gry poczynił wielki postęp. Poprawił każdy aspekt swojej gry, ale największy progres widać u niego przy walce o zbiórki - uważa Generalny Menadżer "Rakiet" Daryl Morey.

Litwin, który na początku sezonu 2011/2012 prezentował się jako niedojrzały, nieco zagubiony w nowych warunkach gracz, z każdym kolejnym meczem zmierzał w stronę lidera gdyńskiego zespołu. Taką role przejął już w połowie rozgrywek. Zakończył je ze średnimi: Euroliga 31 min., 12,5 pkt i 7,9 zbiórki., TBL 27 min., 15,6 pkt i 6,5 zbiórki, liga VTB 27 min., 13,4 pkt i 7,5 zbiórki. W barwach Prokomu Motiejunas zapisał się na kartach historii Euroligi. W meczu z Olimpiją Lublana miał 18 zbiórek na atakowanej tablicy, czym ustanowił rekord rozgrywek. W sumie w tym spotkaniu miał 21 zbiórek, co daje szósty wynik w historii Euroligi.

Motiejunas został już zgłoszony do składu Houston i od 13 lipca będzie brał udział w Letniej Lidze w Las Vegas. Co prawda zespoły,które się tam zaprezentują, złożone są z młodych graczy, a większość z nich dopiero stara się o umowy, to w klubie z Houston liczą, że Motiejunas będzie liderem swojej ekipy. W barwach "Rakiet" Motiejunas będzie występował z nr 20.

- Donatas spędził sporo czasu na indywidualnych treningach. To typ gracza, który zawsze dąży do tego, by być lepszym, ale nigdy nie czuje, że doszedł do ściany. To bardzo przydatna cecha, zwłaszcza w NBA - mówi litewski skaut Houston, a prywatnie fan talentu Motiejunasa Arturas Karnisovas.

Jeśli Litwin potwierdzi swoje umiejętności, to w listopadzie dostanie szansę debiutu na parkietach najlepszej ligi świata.

Więcej o: