Była gwiazda Asseco Prokom Gdynia Donatas Motiejunas zadebiutował w NBA! Zdobył jednak tylko...

Donatas Motiejunas (z lewej)

Donatas Motiejunas (z lewej) (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Pięć meczów sezonu zasadniczego NBA spędził na ławce rezerwowych były gracz Asseco Prokom Gdynia Donatas Motiejunas. W szóstym spotkaniu trener Houston Rockets wreszcie dał zadebiutować Litwinowi w najlepszej lidze świata. W pierwszym meczu w NBA Motiejunas zdobył 3 pkt.
Minionej nocy polskiego czasu "Rakiety" podejmowały najsłabszy zespół ligi Detroit Pistons (po meczu w Houston mają bilans 0:7). Do tego drużynę gospodarzy, z przyczyn osobistych, nie mógł w tym starciu prowadzić pierwszy trener Kevin McHale, którego zastąpił asystent Kelvin Sampson. Jak się później okazało, była to szczęśliwa zamiana dla Motiejunasa.

Pierwsze pięć spotkań Litwin oglądał wyłącznie z wysokości ławki rezerwowych. Drużyna z Houston miała fantastyczny start rozgrywek i wygrała dwa pierwsze spotkania. W trzech kolejnych poniosła jednak komplet porażek, więc humory w zespole "Rakiet" przed starciem z Pistons były średnie.

Po trzech kwartach meczu z drużyną z Detroit gospodarze prowadzili 72:57. Pierwsze cztery minuty ostatniej części starcia "Rakiety" wygrały 8:0 (80:57) i niemal pewnym stało się, że zespół z Houston przerwie serię porażek. Na 5 minut i 19 sekund przed końcem Sampson dał więc Motiejunasowi szansę debiutu. Litwin zastąpił pierwszego środkowego "Rakiet" Omera Asika. Tuż po wejściu na boisko Motiejunas został sfaulowany, stanął na linii rzutów wolnych i zdobył debiutanckie punkty w najlepszej lidze świata (trafił tylko pierwszego wolnego). Następnie nie było już tak różowo, a Litwin zaliczył dwa faule w rzędu. Na półtorej minuty przed końcem starcia zdobył jednak pierwsze punkty z gry. Na tym skończyła się statystyczna obecność Motiejunasa w meczu z Pistons, który jego drużyna wygrała 96:82.

Litwin w poprzednim sezonie był gwiazdą ligi polskiej. W barwach Asseco Prokom wywalczył tytuł mistrzowski Tauron Basket Ligi. Już wtedy prawa do tego zawodnika miał zespół z Houston, który latem 2011 roku wybrał Litwina z nr. 20 w drafcie NBA. W lidze polskiej Motiejunas rozegrał 25 meczów (wszystkie w pierwszej piątce). Jego średnie z tego okresu gry to: 27 min, 15,7 pkt i 6,6 zbiórki. Litwin grał z Prokomem również w Eurolidze. Tam w 10 meczach zdobywał średnio: 12,5 pkt i 7,9 zbiórki. W tej drugiej kategorii był wiceliderem rozgrywek sezonu zasadniczego.