Polpharma lepsza od Asseco w derbach Pomorza

Niezbyt wesołe święta będą mieli koszykarze Asseco Gdynia. W Wielką Sobotę niespodziewanie ulegli w derbach Pomorza Polpharmie Starogard Gdański 79:85 i skomplikowali swoją sytuację w walce o play-off Tauron Basket Ligi.
Gdynianie źle rozpoczęli mecz, bo już w pierwszej kwarcie pozwolili graczom Polpharmy na zbudowanie sobie aż 13-punktowego prowadzenia. W zespole ze Starogardu skutecznie grali przede wszystkim obwodowi koszykarze - Anthony Miles oraz Jessie Sapp, których celne rzuty za trzy punkty dały możliwość odskoczenia starogardzianom na dość duży, jak na początkową fazę spotkania dystans. Jednak Asseco tak szybko jak dało rywalom uciec, tak w równie błyskawicznym tempie odrobiło straty. Od stanu 8:21 w ósmej minucie pierwszej kwarty przez kolejne cztery minuty gdynianie doprowadzili do wyniku 21:22. Duża była w tym zasługa wysokich graczy Asseco - Ovidijusa Galdikasa, Piotra Szczotki i Przemysława Frasunkiewicza. W 13. minucie meczu gdynianie wyszli nawet na prowadzenie 25:22, ale potem kolejne osiem punktów z rzędu zdobyli starogardzianie i ponownie objęli prowadzenie 30:25. Nie utrzymało się ono jednak długo, bo w końcu w ataku pokazał się A.J. Walton i po jego czterech kolejnych punktach i jednym Jakuba Parzeńskiego był remis po 30. Do końca pierwszej połowy koszykarze obu zespołów trzymali wynik w mocnym uścisku i na przerwę schodzili z rezultatem 40:38 dla Polpharmy.

W punktowym klinczu obie drużyny trwały także w trzeciej kwarcie (w Polpharmie trafiał Grzegorz Kukiełka - w całym spotkaniu rzucił aż pięć razy celnie za trzy punkty, zaś w szeregach Asseco punktował Walton), po której prowadzenie starogardzian wzrosło o kolejne dwa punkty (62:58). W czwartej kwarcie znów o swojej obecności gdynianom przypomniał Miles, a jego pięć punktów z rzędu pozwoliło Polpharmie wrócić do stanu z początku meczu, czyli 10-punktowego prowadzenia (73:63). Tym razem podopieczni Mariusza Karola nie umożliwili już Asseco na odrobienie strat i utrzymali swoją przewagę do końca spotkania.

Polpharma Starogard Gdański - Asseco Gdynia 85:79. Kwarty: 22:15, 18:23, 22:20, 23:21

Polpharma: Kukiełka 25 (5) Miles 24 (3), Sapp 14 (1), Jarmakowicz 9 (1), Meier 3 oraz Bochno 5 (1), Strzelecki 5, Robak 0

Asseco: Walton 20, Frasunkiewicz 16 (3), Szczotka 15 (2), Galdikas 10, Matczak 2 oraz Radosavljević 9 (1), Żołnierewicz 3, Parzeński 2, Kowalczyk 2