Wymęczone zwycięstwo Trefla Sopot z PBG Basket Poznań

Mało przekonujące, ale cenne zwycięstwo z PBG Basket Poznań (71:64) odnieśli koszykarze Trefla. Zespół z Sopotu wciąż szuka jednak formy z końca 2011 r.
W starciu z PBG Basket sopocianie mieli ocknąć się po niespodziewanej porażce w poprzedniej kolejce z Kotwicą Kołobrzeg (59:64). Na przebudzenie czekał też Filip Dylewicz, który tamto spotkanie zakończył bez punktów. Tak Trefl, jak i silny skrzydłowy z Sopotu w mecz weszli jednak mało przekonująco. Niby gospodarze starali się grać szybko, niby rozrzucali obronę rywali, ale pewne prowadzenie osiągnęli dopiero w 12. minucie po punktach Łukasza Wiśniewskiego (21:10). W 8. minucie pierwsze punkty zdobył Dylewicz, przerywając tym samym swoją strzelecką niemoc. Dużym plusem po stronie sopocian była defensywa ukierunkowana na Damiana Kuliga. Jeden z najlepszych strzelców TBL w pierwszej połowie zdobył jedynie dwa punkty. Trefl zakończył tę część gry prowadząc 39:27, a powinien wygrywać wyżej. PBG grało bowiem z 24 proc. skutecznością rzutów za dwa (6/25)! Trefl był jednak nieskuteczny zza linii 6,75 m (1/5) - w przeciwieństwie do gości (4/9).

Kiedy w trzeciej kwarcie na obwód zaczął uciekać Kulig (osiem punktów w tej części), przewaga sopocian zaczęła topnieć. W 29. minucie było już tylko 50:47, a pięć minut później, po trójce Żarko Comagicia, 55:55. Anemicznie rozgrywał Łukasz Koszarek, więc przewagi Trefla trzeba było szukać na innych pozycjach. Dwie trójki Adama Waczyńskiego przedzielone punktami Dylewicza dały jednak ponownie prowadzenie Treflowi 63:59. I pomimo iż w barwach PBG dwoił się i troił Comagić, gospodarze nie oddali już prowadzenia.

Trefl Sopot - PBG Basket Poznań 71:64. Kwarty: 17:10, 22:17, 16:20, 16:17. Trefl: Turek 17, Wiśniewski 10 (1), Dylewicz 10, Mallett 6, Koszarek 2 oraz Waczyński 17 (3), Burgess 4, Stefański 3, Cummings 2. PBG Basket: Comagić 23 (2), Nikolić 10 (2), Kulig 9 (1), Smorawiński 5 (1), Bartosz 5 (1) oraz Parzeński 9 (2), Nowak 3 (1).

Pozostałe wyniki 21. kolejki: Siarka Tarnobrzeg - AZS Koszalin 88:93, ŁKS Łódź - Zastal Zielona Góra 59:91, Śląsk Wrocław - Anwil Włocławek 64:67. Energa Czarni Słupsk - Kotwica Kołobrzeg i AZS Politechnika Warszawska -Turów Zgorzelec w poniedziałek. Pauzuje Polpharma Starogard Gdański.