TBL. Energa Czarni Słupsk wygrała z Treflem Sopot 88:83

W meczu 1. kolejki drugiego etapu Tauron Basket Ligi koszykarze Energi Czarni Słupsk pokonali przed własną publicznością Trefla Sopot 88:83.Do zwycięstwa gospodarzy poprowadził fantastyczny Stanley Burrell
Trenerzy Karlis Muiznieks (Trefl) i Dainius Adomaitis (Czarni) znają się już tak dobrze, że w każdym kolejnym spotkaniu starają się w rozmaity sposób zaskoczyć rywala. Tym razem wyszło to lepiej Litwinowi. Niespodziewanie nie wystawił on w pierwszej piątce lidera drużyny Stanleya Burrella (podobnie postąpił także na początku drugiej połowy). Wszystko, aby uniknąć na początku meczu starć Amerykanina z Łukaszem Wiśniewskim. To właśnie jego Muiznieks wystawiał w poprzednich meczach do neutralizowania Burrella.

Do tego świetnie spisywał się środkowy Czarnych Scott Morrison (7/7 z dwa), a bardzo słabo, jeden z liderów Trefla, John Turek. Koszykarz żółto-czarnych pierwsze punkty zdobył dopiero w 22 min. jednak nie zmieniło to jego przeciętnej postawy.

Dzięki podkręcaniu tempa gry przez Burrella i trójce Pawła Kikowskiego gospodarze prowadzili w połowie trzeciej kwarty 55:45. Trefl miał ogromne problemy z wyprowadzaniem kontrataków. Broń, która dobijał w poprzednich meczach kolejnych rywali, w niedziele działała przeciwko sopocianom. To Wiśniewski popełnił błąd kroków, to ktoś zbyt mocno mu podał lub sam nie złapał lecącej w jego ręce piłki (w całym spotkaniu sopocianie mieli 17 strat). W ogóle ten mecz nie należał do udanych dla obrońcy Trefla i już w 35 min. opuścił on boisko za pięć fauli. Sopocian za uszy ciągnęli jednak Filip Dylewicz i Łukasz Koszarek. Po pięciu punktach z rzędu tego drugiego w 36 min. było 75:72 dla Trefla. Czarni jeszcze raz zebrali się do ataku, a kiedy w 38 min. było 80:80 na wyżyny umiejętności wzniósł się Burrell. Amerykanin z łatwością wbijał się pod kosz i po jego 5 pkt. z rzędu, na 29 sekund Czarni prowadzili 85:81. W kolejnej akcji trójkę przestrzelił Koszarek i Trefl od porażki rozpoczął drugą część sezonu.

Energa Czarni Słupsk - Trefl Sopot 88:83. Kwarty: 16:20, 28:19, 19:23, 25:21. Energa Czarni: Morrison 15, Hinson 12 (2), Cesnauskis 7 (1), Leończyk 4, Roszyk 3 (1) oraz Burrell 27 (1), Białek 10 (3), Kikowski 5 (1), Weaver 5. Trefl: Dylewicz 21 (2), Koszarek 16 (2), Waczyński 10 (1), Wiśniewski 8 (2), Turek 5 oraz Mallett 16 (3), Stefański 4, Cummings 3, Kuzminskas 0.

Pozostałe wyniki 1. kolejki (1-6): Asseco Prokom Gdynia - Anwil Włocławek 82:61, PGE Turów Zgorzelec - Zastal Zielona Góra 73:91.

6. Zastal251,6402046:1902
Walkę o play-off zapowiadają w Starogardzie Gdańskim. Miejscowa Polpharma pokonała w sobotę PBG Basket Poznań 84:76. Kociewskie Diabły walczą w "gorszej" grupie TBL o dwa miejsca dające udział w ostatnim etapie rozgrywek.

Polpharma Starogard Gdański - PBG Basket Poznań 84:76. Kwarty: 21:17, 24:14, 15:25, 24:20. Polpharma: Simmons 14, Wall 13 (2), Śnieg 6, Hazzard 5 (1), Dąbrowski 2 oraz Hicks 18 (1), Arabas 15 (2), Nowakowski 9 (1), Metelski 2, Paul 0. PBG: Micić 17 (2), Comagić 16 (2), Nikolić 8, Lichodzijewski 8, Kulig 6 oraz Bartosz 8, Parzeński 7, Smorawiński 6 (2), Szydłowski 0.

Pozostałe wyniki 1. kolejki (7-14): Kotwica Kołobrzeg - ŁKS Łódź 87:63, Śląsk Wrocław - AZS Politechnika Warszawska 76:63, Siarka Jezioro Tarnobrzeg - AZS Koszalin 87:83.