Sport.pl

Jak Trefl Sopot uczci powrót legendy TBL trenera Andreja Urlepa?

Mając w pamięci zeszłotygodniowy mecz Energi Czarni Słupsk wydawało się, że w niedzielnym starciu z tą drużyną Trefla Sopot czeka spacerek. Oblicze rywali ma jednak odmienić legendarny trener Tauron Basket Ligi Andrej Urlep.
Kiedy na początku XXI w. miało się w planach mecz z drużyną prowadzoną przez Urlepa, wówczas na pewno nie było się faworytem tego starcia. Słoweniec na przełomie wieków wyrobił sobie patent na zdobywanie mistrzostw Polski. Na początku ułatwiła mu to posada w najbardziej utytułowanym i najbogatszym w tamtym okresie klubie w lidze, czyli w Śląsku Wrocław. Słynący z żelaznej dyscypliny, wybuchowości oraz najtwardszej w TBL defensywie, pierwsze mistrzostwo Urlep wywalczył w 1998 roku. Zdobywał je z jednoroczną przerwą do 2003 r. Pierwsze cztery ze Śląskiem, ostatnie z największym rywalem wrocławian z tamtych lat Anwilem Włocławek. Dla drużyny z Kujaw był to jedyny złoty medal w 20-letniej historii jej występów w play-off. Urlep został we Włocławku jeszcze do 2006 roku, ale w tym czasie przerwał swoją mistrzowską serię jak i tą składającą się z występów w finale. Z Anwilem zdobył jeszcze dwa wicemistrzostwa kraju (2005 i 2006).

Następnie "El Furioso" zaczął się nieco rozmieniać na drobne. Jego kolejnym przystankiem był powrót do przeżywającego kłopoty finansowe Śląska. Tam nie udało się mu uratować drużyny, a ta w konsekwencji musiała wycofać się z rozgrywek. Następnie pracował w ligowym przeciętniaku Baskecie Kwidzyn (sezon 2008/2009), w Turowie Zgorzelec (2009/2010), a w minionych rozgrywkach w AZS Koszalin. Ostatnią drużynę przejął w trakcie sezonu, ale cudu nie było, a AZS nie odegrał znaczącej roli w walce o medale.

Urlep był również trenerem reprezentacji Polski. Po 10 latach przerwy, w 2007 roku, powrócił z nią do mistrzostw Europy. Pomimo iż biało-czerwoni przegrali wszystkie grupowe mecze, to swoją grą wstydu nie przynieśli. Władze związku nie dogadały się jednak z Urlepem, który wkrótce po mistrzostwach stracił posadę.

W niedzielę na ławce trenerskiej w Ergo Arenie zmierzą się wiec ze sobą - jeden z najbardziej doświadczonych i najbardziej utytułowany ze szkoleniowców pracujących w TBL z jednym z najmniej obytych w tym fachu Mariuszem Niedbaslkim. To jednak ten drugi ma lepiej poukładany i funkcjonujący zespół. Czy Urlep tym razem dokona cudu?

Początek spotkania Trefl - Czarni, niedziela, godz. 17.30. Transmisja w TVP Sport.

Więcej o: