Emocjonujący mecz w Słupsku. Trefl po raz trzeci przegrał z Czarnymi

Koszykarzom Trefla Sopot w ich trzecim w tym sezonie meczu z Energą Czarnymi Słupsk po raz trzeci nie udało się odnieść zwycięstwa. Choć żółto-czarni mieli swoje szanse na wygraną, to jednak po emocjonującym meczu w końcówce musieli uznać wyższość słupskiego zespołu i przegrali 77:81.
Początek spotkania należał do gospodarzy, którzy po celnych rzutach Rodericka Trice'a i Michała Nowakowskiego szybko uzyskali pięć punktów przewagi. Jednak gracze Dariusa Maskoliunasa, pomni tego, co zdarzyło się w ich pucharowym meczu w Słupsku, kiedy swoją szansę na zwycięstwo pogrzebali, wysoko przegrywając pierwszą kwartę, tym razem nie pozwolili odskoczyć rywalom na zbyt duży dystans. W sopockim zespole skuteczni byli przede wszystkim wysocy gracze, bowiem większość swoich akcji Trefl grał pod kosz słupszczan. W sumie w pierwszej połowie Yemi Gadri-Nicholson, Milan Majstorović i Paweł Leończyk zdobyli 24 punkty. Na dystansie podkoszowych graczy wspierał Adam Waczyński (11 punktów w dwóch kwartach).

Słabiej wyglądała natomiast obrona żółto-czarnych. Podobnie jak w meczu Pucharu Polski w Ergo Arenie obu drużyn sopocianie nie mogli zatrzymać Garretta Stutza (13 punktów i cztery zbiórki w pierwszej połowie). Mimo bardzo aktywnej gry i wysokiej skuteczności (80% celnych rzutów za dwa punkty i 50% za trzy) słupszczanie nie mogli jednak uciec Treflowi, gdyż punkty tracili po rzutach wolnych przyznawanych za faule techniczne. Tymi ukarani zostali trener Andriej Urlep za zbyt impulsywne reakcje na ławce rezerwowych i Tomasz Śnieg za symulowanie faulu. Do przerwy Trefl prowadził 45:43.

W trzeciej kwarcie gracze Trefla w dwie minuty popełnili cztery przewinienia zespołowe, co szybko wykorzystali koszykarze Czarnych, którzy zacieśnili swoją obronę i w 23. minucie doprowadzili do remisu 51:51, a po kolejnych dwóch solowych akcjach Marcina Dutkiewicza wyszli na prowadzenie 57:51. Gospodarze skrzętnie realizowali taktykę wymuszania fauli sopocian i dokładali kolejne punkty z rzutów osobistych, przez co w połowie trzeciej kwarty mieli osiem punktów przewagi. Mieli też duży atut w postaci Trice'a, który pilnował przewagi Czarnych, rzucając w trzeciej kwarcie 11 punktów. Trefl opanował jednak pożar we własnych szeregach i systematycznie odrabiał straty i przed czwartą kwartą przegrywał tylko trzema punktami (62:65).

Dobrą, a co najważniejsze - skuteczną grę z końcówki trzeciej kwarty Trefl prezentował także na początku czwartej i w jej połowie wyszedł na prowadzenie 68:65. Ostatnie minuty meczu to bardzo dynamiczna i intensywna gra obu zespołów, które miały jednak duże problemy ze zdobywaniem punktów. Trefl miał jednak w swoim składzie Waczyńskiego, który utrzymał swoją skuteczność i dzięki temu bronił kruchej przewagi sopockiej drużyny. Na niespełna minutę przed końcem czwartej kwarty rzutem za trzy do remisu 74:74 doprowadził jednak Jordan Hulls, a w kolejnej akcji przechwytem popisał się Trice i sam wykończył akcję, dając Czarnym prowadzenie 76:74. W następnej akcji prosty błąd popełnił Waczyński (wyszedł z piłką poza boisko), zaś Hulls trafił swoją drugą trójkę i na 39 sekund przed końcem słupszczanie mieli pięć punktów przewagi. Tego prowadzenia podopieczni trenera Urlepa nie dali już sobie wyrwać i ostatecznie po raz trzeci w tym sezonie wygrali z Treflem 81:77.

Energa Czarni Słupsk - Trefl Sopot 81:77. Kwarty: 23:21, 20:24, 22:17, 16:15.

Energa Czarni: Trice 23 (2), Dutkiewicz 13 (2), Stutz 13, Hulls 8 (2), Borowski 0 oraz Nowakowski 10 (2), Śnieg 6, Jankowski 3 (1), Wright 3, Mokros 2.

Trefl: Waczyński 23 (3), Gadri-Nicholson 11, Michalak 8, Leończyk 6, Vasiliauskas 3 (1) oraz Majstorović 11 (1), Jeter 7, Stefański 6, Brembly 2, Roszyk 0.