Wymęczone zwycięstwo koszykarzy Trefla w pierwszym meczu z Czarnymi [RELACJA + ZDJĘCIA]

W pierwszym meczu 1/4 finału play-off Tauron Basket Ligi koszykarze Trefla Sopot pokonali na własnym parkiecie Energa Czarnych Słupsk 77:71. Drugie spotkanie, ponownie w Ergo Arenie, w niedzielę o godz. 20.
Początek meczu należał do gości, a zwłaszcza do niezwykle skutecznego Garretta Stutza. Amerykanin zdobył 15 z pierwszych 25 punktów dla swojego zespołu, większość z bezbłędnie wykonywanych rzutów wolnych (8 na 8). Po dwóch kolejnych Czarni prowadzili w 12. minucie 25:15. Jednak w tym momencie gospodarze wreszcie się obudzili i rozpoczęli swój koncert - zarówno w ataku, jak i defensywie. Sygnał do ataku dali Simas Buterlevicius oraz Lance Jeter, do których dołączali kolejni koledzy. Następne siedem minut sopocianie wygrali aż 21:2 i w 19. min po rzucie Pawła Leończyka byli już dziewięć punktów z przodu (36:27).

Po przerwie Trefl początkowo powiększał przewagę i w 26. min po celnych rzutach wolnych Jetera prowadził 50:35.

I nagle stanął. Czarni zdobyli osiem punktów z rzędu i wrócili do gry. Po trzeciej kwarcie gospodarze prowadzili już tylko 52:46.

W ostatniej części gry rozgorzała walka na całego. W 33. min po rzucie Rodericka Trice'a słupszczanie zbliżyli się na trzy punkty (55:52), ale koszykarze Trefla byli czujni. Po trafieniu zza linii 6,75 m Sarunasa Vasiliauskasa na pięć minut przed końcem znów złapali trochę oddechu (62:54). Litwin był zresztą mężem opatrznościowym zespołu, bo kiedy Czarni po raz kolejny złapali kontakt (64:60), znów odpalił celną "trójkę" (67:60 na 2,5 min przed końcem). To okazało się decydujące, gdyż goście już nie zdołali skutecznie odpowiedzieć i spotkanie - po wymianie rzutów wolnych w samej końcówce - ostatecznie zakończyło się zwycięstwem Trefla 77:71.

Trefl Sopot - Energa Czarni Słupsk 77:71

Kwarty: 15:20, 21:9, 16:17, 23:25

Trefl: Vasiliauskas 15 (2), Leończyk 11, Gadri-Nicholson 10, Buterlevicius 9 (2), Waczyński 4 oraz Jeter 13, Michalak 12, Majstorović 2, Stefański 1, Roszyk 0.

Czarni: Stutz 29 (1), Trice 7, Śnieg 6, Mokros 5, Borowski 2 oraz Gruszecki 10, Zimmerman 7, Taylor 5 (1), Jarmakowicz 0.