Lotos Gdynia - Vici Aistes Kowno 97:80 w Eurolidze. Awans wciąż możliwy!

To był najlepszy mecz Lotosu w sezonie! Liczbą punktów i efektownymi akcjami można by obdzielić kilka spotkań. Gdynianki były bliskie przekroczenia 100 punktów i przybliżyły się do awansu do kolejnej rundy
Gdyńskie koszykarki już od pierwszych sekund rzuciły się na Litwinki, niczym wygłodniałe wilczyce. Te potrafiły stawić im opór tylko przez trzy minuty, gdy wymiana ciosów dała wynik 11:10 dla Lotosu. Wtedy na pierwszy plan, zresztą nie po raz pierwszy w sezonie, wysunęła się Aneika Henry. Amerykanka trzy kolejne akcje zakończyła punktami i wyprowadziła swój zespół na 17:11. Przewagi Lotos nie oddał już do końca meczu. Henry zaś w pierwszej kwarcie przechodziła samą siebie, zdobyła w niej aż 15 pkt, czyli o trzy więcej niż w całym poprzednim meczu euroligowym w Gdyni przeciw Bourges Basket (71:67). W dalszej części meczu przysnęła, ale ponieważ o zwycięstwie Lotosu zadecydowała właściwie już pierwsza kwarta, to Amerykankę śmiało można określić jedną z matek sukcesu.

Choć straty Litwinek początkowo nie wyglądały na nie do odrobienia, to jednak odstawały od gdynianek w każdym elemencie gry. I to wyraźnie. Miały dużo mniejszą skuteczność rzutów z gry, przegrywały pojedynki pod koszami, częściej uciekały się do fauli. Na przerwę schodziły pogodzone z losem, przegrywały wtedy już 19 punktami. A Lotos kontynuował swój koncert. Pod nieobecność Henry na pierwszy plan wysunęły się Magdalena Ziętara, Geraldine Robert i Adrijana Knezević. Zwłaszcza ta druga nie miała litości przy dobijaniu dostatecznie już skarconych rywalek i w całym meczu zdobyła aż 21 pkt i miała osiem zbiórek.

Szkoleniowiec gdynianek Javier Fort Puente dał pod koniec spotkania pograć także mniej doświadczonym zawodniczkom, Kindze Bandyk i Dominice Duraj. Po końcowej syrenie gdynianki jeszcze długo cieszyły się z drugiego zwycięstwa w Eurolidze. I chyba same wreszcie uwierzyły, że awans do kolejnej rundy nie jest czymś niemożliwym.

Lotos Gdynia - VICI Aistes Kowno 97:80. Kwarty: 36:27, 26:16, 18:12, 17:25. Lotos: Robert 21, Henry 16, Jalcova 14(3), Knezević 14, Ajanović 6 oraz Ziętara 13, Żurowska 11(1), Bandyk 2, Kaczmarska 0, Duraj 0. VICI: Linkeviciene 22(1), Kuktiene 13(3), Pilypaitis 10(2), Valentiene 8(2), Kemezys 6 oraz Okockyte 10(1), Sipaviciute 7, Pikciute 4, Kvederaviciute 0, Likhtarovich 0, Putnina 0.

Pozostałe wyniki 6. kolejki Euroligi: Ros Casares Valencia - UMMC Jekaterinburg 60:52, Bourges Basket - Galatasaray Stambuł 65:66, Seat Unisze Gyor - ZVVZ USK Praga 71:75.