Echo zwycięstwa Atomu Trefl Sopot nad Aluprofem Bielsko-Biała

Mimo słabego początku meczu siatkarki Atomu Trefl Sopot wygrały z Aluprofem Bielsko-Biała 3:1. Zwycięstwo wicemistrzyniom Polski zapewniły rezerwowe. - Daliśmy się zaskoczyć zagrywką, ale poza błędami w przyjęciu, nie najlepiej wyglądaliśmy też w ataku - narzekał po meczu trener Atomu Trefl Alessandro Chiappini.
Atom mecz zaczął ospale. Zanim siatkarki Alessandro Chiappiniego na dobre się ocknęły już przegrywały 0:1. Pierwszego seta całkowicie zdominowały rywalki, odrzucając zaskoczone sopocianki daleko od siatki.

- Daliśmy się zaskoczyć zagrywką, ale poza błędami w przyjęciu, nie najlepiej wyglądaliśmy też w ataku. Chcieliśmy ataki kończyć za szybko, brakowało nam cierpliwości - narzekał po meczu trener Atomu.

W połowie partii włoski szkoleniowiec widząc nieporadność swoich siatkarek najpierw zmienił rozgrywającą (Izabelę Bełcik zastąpiła Dorota Wilk), a kiedy to nie pomogło, dał szansę rezerwowej przyjmującej Magdalenie Saad i Ewelinie Sieczce. Na ratowanie strat było już jednak za późno.

O ile pierwszego seta zespół gospodarzy zaczął fatalnie, o tyle początek drugiej partii to już całkowita dominacja wicemistrzyń Polski. Z drzemki ocknęła się sopocka armata Małgorzata Kożuch (zgłoszona do meczowego protokołu już z polskim ważnym paszportem, przez co w wyjściowej szóstce Chiappini mógł wystawić Neriman Ozsoy, Corinę Ssuschke-Voight i Amarantę Fernandez Navarro), a duża w tym zasługa rozgrywającej Wilk, która pozostała na boisku i do ostatniej piłki rywalizowała z reprezentantką Niemiec o miano najlepszej zawodniczki meczu.

- Poprawiliśmy atak i grę blokiem, przez co mogliśmy grać z kontry, która dała nam parę ważnych punktów. Zmiany okazałe się trafione, zawodniczki które weszły na boisko pomogły zespołowi - podkreślił Chiappini wyróżniając każdą z siatkarek, które na boisko weszły w trakcie gry.

W kwadracie dla rezerwowych od drugiego seta obok Bełcik korzenie zapuściła też Turczynka Ozsoy, którą z powodzeniem zluzowała na przyjęciu Sieczka. Turczynka na boisko wróciła pod koniec meczu, ale meczu z Aluprofem długo wspominać nie będzie. Roszady Chiappiniego zaskoczyły, co od razu było widać po wyniku. Atom odskoczył na 10:3 i nagle jego gra niespodziewanie się załamała. Rywalki zdążyły odrobić straty, wyszły nawet na prowadzenie (18:17), ale końcówka znów należała do gospodarzy.

W trzeciej i czwartej partii choć Atom długo nie mógł odskoczyć rywalkom na więcej niż dwa-trzy punkty, o końcowy wynik mógł być spokojny. Jeden z nielicznych argumentów, jaki w tym meczu był po stronie gości, czyli gra blokiem, nie wystarczył by sprawić w sopockiej hali Stulecia niespodziankę.

- Przyjechaliśmy do Sopotu ugrać punkty i dopóki realizowaliśmy taktykę graliśmy z Atomem jak równy z równym. Potem w ferworze walki wiedza o tym meczu i tym jak mamy grać umykała, dziewczyny próbowały robić coś po swojemu. W czwartym secie popełniliśmy aż 11 własnych błędów. Tak nie może być - mówił trener gości Mariusz Wiktorowicz.

Atom, mimo słabego początku potrafił się pozbierać i odczarował halę, która sopockim kibicom siatkówki kojarzyła się głównie z porażkami (głównie przez dramatyczny finał sprzed dwóch lat w I lidze przeciw TPS Rumia i ubiegłoroczny, rozczarowujący finał PlusLigi z Muszynianką Muszyna). MVP meczu została Paulina Maj.

W następnej kolejce Atom czeka jeden z najtrudniejszych meczów wyjazdowych. W Dąbrowie Górniczej siatkarki Chiappiniego powalczą o zwycięstwo z liderem PlusLigi Tauronem.

Atom Trefl Sopot - BKS Aluprof Bielsko-Biała 3:1. Sety: 16:25, 25:20, 25:19, 25:16. Atom: Świeniewicz, Bełcik, Fernandez Navarro, Ssuschke-Voight, Ozsoy, Kożuch, Maj (libero) oraz Wilk, Saad, Sieczka, Konieczna. Aluprof: Crimes, Ciaszkiewicz, Frąckowiak, Wołosz, Kaczorowska, Pelc, Michalak (libero) oraz Matusiak, Vindevoghel, Lichtman, Łyszkiewicz, Wojtowicz.

Pozostałe wyniki 4. kolejki: PTPS Piła - Pałac Bydgoszcz 3:2, AZS Białystok - Gwardia Wrocław 3:2, Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna - MKS Tauron Dąbrowa Górnicza 2:3, W poniedziałek: Stal Mielec - Budowlani Łódź.