Siatkarska Liga Mistrzyń. Dramatyczne zwycięstwo Atomu Trefl Sopot z Volero Zurich

Debiutujący w Lidze Mistrzyń Atom Trefl Sopot po dramatycznym meczu wygrał w Zurichu z mistrzem Szwajcarii Volero 3:2. W drugim meczu Grupy C siatkarki Dynamo Kazań również po tie-breaku pokonały Modrzańską Prostejov 3:2.
Wicemistrzynie Polski jechały do Szwajcarii z wielkimi nadziejami i równie wysokiej formie (są liderem w PlusLidze). W składzie znalazły się już dwie Amerykanki Alisha Glass i Megan Hodge, które po powrocie z Pucharu Świata w Japonii miały grze sopocianek nadać nową jakość. W stolicy Szwajcarii aspiracje Atomu mogły jednak zostać mocno zweryfikowane.

Przez proste błędy w przyjęciu i nieporadność w ataku sprawiły, że w dwóch pierwszych setach w siatkówkę grał tylko zespół gospodarzy.

Najbardziej zawodziły wówczas gwiazdy Atomu. W ataku gubiła się Małgorzata Kożuch, tylko chwilami wzbijając się na poziom do jakiego przyzwyczaiła w meczach reprezentacji Niemiec i PlusLidze. Długo z letargu nie potrafiła przebudzić się też Neriman Ozsoy, ale największy zawód - szczególnie w przyjęciu - sprawiała Hodge. Cierpliwość Alessandro Chiappiniego do psującej niemal każdą piłkę Amerykanki wyczerpała się już na początku drugiego seta. Hodge na boisko wróciła w kolejnej partii i - w co trudno było uwierzyć na początku meczu - odwróciła losy meczu.

Atom nagle się przebudził, szybko odskoczył na 5-7 punktów. Na drugą przerwę techniczną, głównie dzięki lepszej zagrywce i poprawie w przyjęciu, podopieczne Chiappiniego schodziły przy prowadzeniu 16:7. Z większą determinacją na boisko wróciła wówczas Hodge i na efekty nie trzeba było długo czekać. Atom wygrał trzecią partię i uwierzył, że nie wszystko jeszcze stracone.

W czwartej partii zdumieni przebiegiem meczu kibice Volero i nieliczna grupka najwierniejszych fanów Atomu, oglądali już koncertową grę przyjezdnych. Na zagrywce seriami punkty zdobywała Amaranta Fernandez Navarro, a w ataku z każdą kolejną akcją - dzięki zrozumieniu ze swoją koleżanką z reprezentacji, rozgrywającą Glass - rozkręcała się Hodge. Atom doprowadził do tie-breaka i dzięki postawie w trzecim i czwartym secie na decydującą partię wychodził z wyraźną przewagą psychologiczną.

W tie-breaku znów w roli głównej wystąpiła Hodge. Kiedy przy stanie 4:2 dla Volero Amerykanka fatalnie przyjęła serwis rywalek wściekły Chiappini poprosił o czas. Po powrocie na boisko pięć z sześciu kolejnych punktów zdobyła... Hodge, a Atom zmieniał stronę boiska przy stanie 8:6. W drugiej części piątego seta wojnę nerwów lepiej zniosły sopocianki i po dramatycznym meczu mogły cieszyć się z premierowego zwycięstwa w Lidze Mistrzyń.

W innym meczu Grupy C siatkarki Dynamo Kazań wygrały u siebie z Modrzańską Prostejow 3:2.

Volero Zurich - Atom Trefl Sopot 2:3. Sety: 25:19, 25:14, 14:25, 15:25, 9:15. Volero: Petrović, Zivković, Mihajlović, Sazhina, Alajbeg, Onyejekwe, Rosić (libero) oraz Malesević, Tabunscić. Atom: Fernandez Navarro, Glass, Ssuschke-Voigt, Hodge, Ozsoy, Kożuch, Maj (libero) oraz Saad, Sieczka, Bełcik, Świeniewicz.