Orlen Liga. Atom Trefl Sopot - Budowlani Łódź 3:0. Szelukina dołączyła do Rourke

Już nie tylko Rachel Rourke, ale i Julia Szelukina jest w stanie zapewnić siatkarkom Atomu Trefl Sopot punkty w lidze. Ukrainka z polskim paszportem poprowadziła sopocianki do zwycięstwa nad Budowlanymi Łódź (3:0).
Mecz z Budowlanymi miał dać trenerowi mistrzyń Polski Jerzemu Matlakowi odpowiedź, czy jego zespół jest w stanie wygrywać bez Doroty Pykosz, która w pierwszej części sezonu niespodziewanie okazała się kluczową siatkarką Atomu. 34-letnia środkowa udała się właśnie na kilkutygodniowy odpoczynek, by wyleczyć kontuzjowaną dłoń. Ma być gotowa na końcówkę rundy zasadniczej i fazę play-off.

Pykosz pod siatką zastąpiła niemal o połowę młodsza Justyna Łukasik i nie zawiodła. I choć w trakcie meczu nie zawsze i nie wszystko pod siatką sopocianek funkcjonowało jak w szwajcarskim zegarku, to trener Matlak z gry środkiem mógł być umiarkowanie zadowolony. Największe słowa uznania należą się najlepszej na boisku Julii Szelukinie, która zagrała na poziomie, do tej pory zarezerwowanym jedynie dla Rachel Rourke. Szelukina zdobywała ważne punkty, ustawiała koleżanki pod siatką, była wszędzie. Pod jej nieobecność na boisku w grę sopocianek często wdzierał się niepotrzebny chaos. Dziury próbowała łatać też Anna Podolec, ale na poziomie Szelukiny pod siatką grać nie była w stanie.

Sopocianki z równowagi dały się wytrącić dwukrotnie - w połowie drugiego i trzeciego seta. Najpierw w drugiej partii ze stanu 8:5 przez rozkojarzenie i niefrasobliwość mistrzyń Polski zrobiło się 8:12. W końcówce udało się wygrać tylko dzięki Rourke, która po raz kolejny w tym sezonie w najtrudniejszych momentach poderwała zespół do zwycięstwa. W trzecim secie Atom długo gonił wynik, dopadł rywalki przy stanie 15:15, a w końcówce obronił trzy piłki setowe dla rywalek. Ostatni punkt zdobyła po bloku Szelukina, choć to do Rourke trafiła statuetka MVP.

Z sopocianek najsłabiej po raz kolejny wypadła Noris Cabrera. Kubanka w sparingach obok Szelukiny i Rourke była najlepiej punktującą siatkarką Atomu. Gdy zaczęła się liga, nagle zgasła. W niedzielę weszła na boisko jako ostatnia z rezerwowych, ale spędziła na nim zaledwie kilkadziesiąt sekund. Zepsuła dwie akcje i wściekły Matlak wygnał ją z powrotem do kwadratu dla rezerwowych.

Atom Trefl Sopot - Budowlani Łódź 3:0. Sety: 25:20, 27:25, 27:25. Atom: Coimbra, Bełcik, Podolec, Szelukina, Łukasik, Rourke, Zenik (libero) oraz Kuziak, Kaczorowska, Wilk, Kwiatkowska, Cabrera. Budowlani: Thompson, Ściurka, Sikorska, Pycia, Kruk, dos Santos, Durajczyk (libero) oraz Wójcik, Piątek, Mikołajewska, Bryda.

Pozostałe wyniki 8. kolejki: Siódemka Legionowo - AZS Białystok 1:3, Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna - Pałac Bydgoszcz 3:0, Aluprof Bielsko-Biała - Impel Wrocław. W poniedziałek: Tauron Dąbrowa Górnicza - PTPS Piła.