Dramatyczne zwycięstwo Atomu Trefla Sopot. Wygrały z rywalem i własnymi słabościami

Bez kontuzjowanej Eriki Coimbry siatkarki Atomu Trefla wygrały z Aluprofem Bielsko-Biała 3:2. To drugie zwycięstwo sopocianek nad liderem Orlenligi w sezonie zasadniczym. MVP meczu została Rachel Rourke (19 pkt).
W spotkaniu na szczycie z liderem Orlenligi trener Adam Grabowski nie mógł skorzystać z brazylijskiej przyjmującej, bo ta podczas jednego z przedmeczowych treningów na minizgrupowaniu w Szczyrku skręciła nogę. Szkoleniowiec Atomu wobec kłopotów na przyjęciu zagrał va banque i na boisko posłał... nominalną atakującą Anitę Kwiatkowską. Ta jednak całkiem zawiodła. Na placu gry przebywała tylko w pierwszym i trzecim secie i - co nie jest przypadkiem - obie partie Atom przegrał. Zamiana Coimbry na Kwiatkowską to też jasny sygnał, że przed kluczowymi meczami w końcówce rundy zasadniczej wciąż w dramatycznie słabej formie jest rezerwowa Kubanka Noris Cabrera.

Nie w pełni sił była też gwiazda sopockiej drużyny Rourke, która od dłuższego czasu boryka się ze zdrowiem. Australijka długo nie mogła odzyskać swojego normalnego rytmu gry, większość akcji kończyła w drugim, a nawet trzecim tempie, często była też blokowana przez świetnie dysponowaną środkową Aluprofu Gabrielę Wojtowicz. Gdy jednak w czwartym i piątym secie Rourke ruszyła do ataku, zwycięstwo przyjezdnych stało się nieuniknione.

Atom walczył nie tylko z rywalem, ale i własnymi słabościami. I obie te walki wygrał. W tie-breaku nawet na chwilę nie oddał prowadzenia, a dużym ułatwieniem była dla niego fatalna dyspozycja rywalek w polu zagrywki. W ten sposób sopocianki zdobyły w całym meczu aż 17 pkt! (przy 13 pkt Atomu). Zawodniczki Aluprofu bardzo często myliły się także przy odbiorze piłki, darując w ten sposób sopociankom kolejnych 13 pkt (przy 7 pkt Atomu) oraz ataku (15 do 8, znów na korzyść gości).

Zwycięstwo sopocianek oznacza, że na pięć meczów przed końcem rundy zasadniczej do bielszczanek tracą już tylko trzy punkty. Atom wyprzedzają jeszcze zespoły z Muszyny i Dąbrowy Górniczej, dodatkowo Muszynianka ma jeszcze do rozegrania zaległy mecz z AZS Białystok. Dla układu sił przed zbliżającym się rozstawieniem w fazie play-off mogą być istotne dla Atomu dwa najbliższe spotkania z Impelem Wrocław (u siebie) i depczącym po piętach zespołem z Piły (na wyjeździe z PTPS).

BKS Aluprof Bielsko-Biała - Atom Trefl Sopot 2:3.

Sety: 25:20, 19:25, 25:18, 20:25, 9:15.

Aluprof: Bergrova, G. Wojtowicz, Horka, Wołosz, Cella, Sieczka, Sawicka (libero) oraz Szymańska, Czypiruk-Solarewicz, Łyszkiewicz.

Atom: Bełcik, Szelukina, Kwiatkowska, Łukasik, Rourke, Kaczorowska, Zenik (libero) oraz Podolec, Wilk, Kuziak.