PGE sponsorowało Atom Trefl Sopot niezgodnie z prawem?

Do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie trafiło podejrzenie o popełnieniu przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach. To efekt kontroli, jaką przeprowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne w spółce PGE Energia Jądrowa 1, która sponsorowała siatkarską drużynę Atom Trefl Sopot.
Kontrola CBA w siedzibie spółki trwała od 6 grudnia ubiegłego roku i dotyczyła udzielania zamówień publicznych w latach 2010-2012. Podczas kontroli natknięto się na nieprawidłowości, jakich mieli dopuścić ówczesny prezes i wiceprezes spółki - Tomasz Zadroga i Witold Dróżdż. Obaj wydali ok. 11 milionów złotych na siatkarski klub Atom Trefl Sopot, a wydatek ten został zaksięgowany jako "Budowanie i propagowanie pozytywnych emocji, związanych z planowaniem strategicznych inwestycji na Pomorzu". Podpisano wówczas dwie umowy - 26 lipca 2010 roku oraz 16 maja 2011. Według CBA takie działanie było niezgodne z prawem.

- Podejrzewamy nadużycie uprawnień, doprowadzenie do szkody wielkich rozmiarów w majątku firmy PGE, umów udzielono z pominięciem procedury przetargowej - mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Jak poinformowała Joanna Zając z PGE EJ1, cytowana przez magazyn Forbes, współpraca z klubem zakończona została 24 sierpnia 2012 roku, kiedy to zawarte zostało porozumienie w sprawie rozwiązania umowy z dnia 16 maja 2011.

Sopocki klub odmówił udzielenia oficjalnego komunikatu w całej sprawie.