Teun Buijs oficjalnie nowym trenerem Atomu Trefl Sopot

Atom Trefl Sopot oficjalnie potwierdził, że nowym szkoleniowcem mistrzyń Polski zostanie Holender Teun Buijs. - Trener Buijs jest właśnie takim szkoleniowcem, jaki idealnie pasuje do wizji naszej drużyny - wyjaśnia zmianę trenera prezes sopockiego klubu, Roman Szczepan Kniter.
Potwierdziły się doniesienia trojmiasto.sport.pl odnośnie nowego szkoleniowca Atomu. Klub z Sopotu na stanowisku pierwszego trenera zatrudnił Holendra Buijsa, z którym podpisał 2-letni kontrakt.

Szkoleniowiec urodził się 24 lutego 1960 roku w Oostzand w prowincji Holandia Północna. Swoją karierę siatkarską rozpoczął w VV Compaen. Później grał jeszcze w Martinus, Maaseik oraz Zaanstad. Buijs był także reprezentantem kraju. W barwach Oranje wystąpił w 321 spotkaniach. W 1988 roku podczas turnieju olimpijskiego w Seulu wraz z reprezentacją wywalczył 5. miejsce.

W 1991 roku Holender rozpoczął pracę trenerską. Początkowo prowadził lokalną drużynę VV Zaanstad, gdzie grała m.in. jego córka. Później był asystentem Avitala Selingera w żeńskiej reprezentacji Holandii. Zawodniczki zdobyły wtedy złoto World Grand Prix w 2007 roku. Po przygodzie z kadrą narodową objął stanowisko trenera w szwajcarskiej męskiej drużynie Lausanne UC. Z zespołem zdobył Superpuchar Szwajcarii i dotarł także do finału krajowego pucharu. Po tym sukcesie Buijs przeniósł się do Niemiec do klubu RWE Bottrop. W sezonie 2010/2011 doprowadził zespół do play-off rozgrywek ligowych i do półfinału Pucharu Niemiec. Od sezonu 2011/2012 Buijs trenuje żeńską drużynę Schweriner SC z Niemiec. Drużyna pod wodzą Holendra dwukrotnie zdobyła mistrzostwo kraju i Puchar Niemiec. W pierwszym sezonie gry w europejskich pucharach drużyna nie wygrała meczu, w sezonie 2012/2013 zespół doszedł do fazy play-off rozgrywek. W ubiegłym roku mistrzynie Polski miały okazję rozgrywać z prowadzonym przez Holendra zespołem mecze sparingowe przed rozpoczęciem sezonu ligowego. Oba te spotkania wygrywały Niemki. Liga Polska będzie dla tego szkoleniowca wyjątkową przygodą.

- Liga polska jest w tej chwili moim zdaniem jedną z pięciu najmocniejszych lig w Europie - ocenia nowy szkoleniowiec mistrzyń Polski. - Dlatego też rywalizacja na takim poziomie będzie dużym wyzwaniem, ale nie obawiam się go. Jestem pewny swoich działań i tego, jakie przyniosą efekty - dodaje Buijs.

Szkoleniowiec rozpocznie przygotowania do nowego sezonu z Atomem na początku sierpnia. Drużyna rozpocznie przygotowania do sezonu w Sopocie, a w planach jest już między innymi udział w turnieju z drużynami z zagranicy.

Dlaczego wybór padł akurat na holenderskiego trenera?

- Trener Buijs jest właśnie takim szkoleniowcem, jaki idealnie pasuje do wizji naszej drużyny - wyjaśnia zmianę trenera prezes sopockiego klubu. - Z jednej strony ma już na swoim koncie istotne osiągnięcia i świetny warsztat trenerski, z drugiej wciąż jest głodny sukcesów na coraz wyższych szczeblach - dodaje Kniter. - Buijs posiada umiejętność pracy z młodymi siatkarkami, potrafi świetnie oszlifować młode diamenty. Dzięki spędzeniu wielu lat przy drużynach seniorskich z łatwością znajduje z kolei wspólny język również z tymi doświadczonymi zawodniczkami. W naszym zespole będzie to bardzo ważne, ponieważ stawiamy właśnie na rozwój zawodniczek. Chcemy, aby młode siatkarki napędzały nasz zespół, a te doświadczone stanowiły jego filar. Jestem przekonany, że warsztat trenerski nowego szkoleniowca, doświadczenie zawodnicze i jego doskonała organizacja pracy zaowocują przebojową i widowiskową siatkówką na wysokim poziomie w nadchodzącym sezonie - uzasadnia wybór szkoleniowca Kniter.