Stare znajome, były klub Tokarskiej i debiutant - oto rywalki PGE Atomu Trefla w Lidze Mistrzyń

Zespół PGE Atomu Trefla Sopot po raz czwarty w historii wystąpi w siatkarskiej Lidze Mistrzyń. Przedstawiamy rywali, z którymi w fazie grupowej zmierzą się podopieczne Lorenzo Micellego.
W sezonie 2015/16 do rozgrywek Ligi Mistrzyń przystąpią 24 drużyny, które podczas losowania podzielone zostały na sześć grup. W grupie B przeciwnikami Atomu będą turecki Vakifbank Stambuł, włoski Igor Gorgonzola Novara oraz słoweński Calcit Kamnik. Rywalizacja rozpocznie się 27 października i potrwa do 27 stycznia. Do fazy play-off, która wystartuje 9 lutego, awansują po dwa najlepsze zespoły. Final Four zaplanowano na 9-10 kwietnia. Przedstawmy pokrótce rywali Atomówek w fazie grupowej.

Vakifbank Stambuł

To już niemal stały rywal Atomu - w czwartym starcie w Lidze Mistrzyń zmierzy się z nim już po raz trzeci. W sezonie 2012/13 oba zespoły trafiły na siebie w pierwszej rundzie play-off i dwukrotnie lepsze okazały się Turczynki (3:0 i 3:1). Rok później, tym razem w fazie grupowej, Vakifbank znów wygrał oba mecze, ponownie 3:0 i 3:1. Czy sopociankom wreszcie uda się przełamać tę złą passę?

Będzie o to bardzo trudno, bo Vakifbank to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, europejski zespół ostatnich lat. Praktycznie nieschodzący z podium Ligi Mistrzyń - od edycji 2010/11 zabrakło go na nim tylko raz. W tym czasie Vakifbank dwukrotnie wygrywał (2010/11, 2012/13), raz był drugi (2013/14) i raz trzeci (2014/15). W 2013 roku okazał się również najlepszy w Klubowych Mistrzostwach Świata.

Również w sezonie 2015/16 zespół ze Stambułu będzie niezwykle groźny. Włoski trener Giovanni Guidetti ma do dyspozycji czołowe tureckie siatkarki (m.in. Naz Aydemir, Gozde Sonsirma, Seda Tokatoglu), uzupełnione świetnymi zawodniczkami z zagranicy. W składzie są m.in. znakomita Brazylijka Sheilla Castro, Serbka Milena Rasić czy Holenderka Robin de Kruijf. Nowe nabytki to m.in. doskonale znana w Sopocie Amerykanka Kimberly Hill (grała w Atomie w sezonie 2013/14) oraz kolejna Holenderka Anne Buijs - córka byłego szkoleniowca Atomu Teuna Buijsa. Wygrać z takim zespołem będzie więc niezwykle ciężko.

Igor Gorgonzola Novara

Bardzo mocny zespół, z którym sopocianki prawdopodobnie walczyć będą o 2. miejsce w grupie. Sentymentalny powrót do Włoch czeka środkową Atomu Maję Tokarską, która reprezentowała barwy klubu z Novary w sezonie 2013/14. Ale z ówczesnego składu dziś w zespole nie ma już żadnej zawodniczki. Obecnie o sile drużyny stanowią Włoszki Martina Guiggi i Caterina Bosetti, Belgijka Helena Rousseaux, Serbka Tijana Malesević, Chorwatka Samanta Fabris oraz słynna Portorykanka Aurora Cruz, która przyszła z Rabity Baku. Niedawno do zespołu przeniosła się też Polka Magdalena Wawrzyniak, ostatnio występująca w PTPS Piła.

Calcit Kamnik

Absolutny debiutant i najbardziej anonimowy zespół w grupie, powinien być w niej tylko dostarczycielem punktów. W kadrze drużyny są praktycznie same Słowenki, a kobieca reprezentacja tego kraju w rankingu FIVB zajmuje dopiero... 119. miejsce, tuż za Mongolią, Seszelami oraz Sri Lanką. W poprzednim sezonie jedyną zawodniczką zagraniczną była amerykańska środkowa Mekana Barnes.

9. FINAŁ EUROPEJSKIEGO PUCHARU DLA ZESPOŁU Z TRÓJMIASTA. KTO PRZED SIATKARKAMI ATOMU?