Atom Trefl Sopot w finale PlusLigi. Siatkarski absolut Atomu

Neriman Ozsoy i Olga Fatiejewa poprowadziły siatkarki Atomu do finału ligi. Sopocianki wygrały z Tauronem oba mecze w Dąbrowie Górniczej, a w niedzielę rozegrały najlepsze spotkanie w sezonie.
Tego, że w meczu nr 4 Atomowi wychodziło wszystko, a gospodarzom nic, goły wynik nie oddaje. Bardziej sugestywne były pomeczowe miny zszokowanych własną niemocą siatkarek Tauronu. Mimo że zrobiły w półfinale dużo (wygrały pierwszy mecz w Sopocie), na Atom w takiej formie, jak w niedzielę, to nie mogło wystarczyć.

Sopocianki zagrały perfekcyjny mecz. Kluczem do frontalnych ataków Ozsoy i Fatiejewej miało być - i było - bezbłędne przyjęcie. Rozdzielanie piłek w ofensywie tym razem trener Alessandro Chiappini powierzył Magdalenie Śliwie i się nie zawiódł. Jego siatkarki w każdym z trzech setów seriami punktowały bezradny zespół gospodarzy. Bezlitośnie obijały przy tym kontuzjowaną libero Krystynę Strasz, o której Waldemar Kawka mówił w trakcie meczów w Sopocie, że w tym sezonie już na boisko nie wyjdzie. W sobotnim meczu wyszła na własną prośbę, ale dzień później wytrzymała tylko dwa sety. Przed ostatnią partią Strasz z bólem barku przegrała i na boisko już nie wróciła. Jej koleżanki w niczym nie przypominały walczącego i zadziornego zespołu sprzed tygodnia. Dominacja Atomu nawet przez moment nie podlegała dyskusji.

Przed drużyną z Sopotu kilka dni odpoczynku, który przyda się szczególnie Izabeli Bełcik. Podstawowa dotąd rozgrywająca Atomu w końcówce sezonu jest cieniem samej siebie. Jej słaba dyspozycja najszybciej wyczerpuje cierpliwość Chiappiniego. Forma Bełcik, a w zasadzie jej brak, była w Dąbrowie jednym z nielicznych powodów do zmartwień dla włoskiego szkoleniowca. Przed jego zespołem ostatnia prosta. Cel postawiony przed drużyną przed sezonem (medal) został osiągnięty. Teraz Atom stoczy batalię nie tyle z rywalkami, ile z samym sobą. Do ostatnich meczów sopocianki podejdą bez presji, która w trakcie sezonu nieraz pętała im ręce i odbierała zwycięstwa w lidze. Przed finałem Chiappini musi zrobić wszystko, by nie odebrała złota tuż przed metą.

W środę odbędzie się piąty, decydujący mecz Muszynianki Muszyny z Aluprofem Bielsko-Biała (po czterech meczach jest 2:2). Jeśli do finału awansują wicemistrzynie Polski z Muszyny, pierwsze dwa finałowe mecze Atom rozegra na wyjeździe. Jeśli w finale zagra Aluprof, pierwsze finałowe mecze odbędą się w Ergo Arenie.

Tauron Dąbrowa Górnicza - Atom Trefl Sopot 1:3. Sety: 20:25, 25:18, 15:25, 22:25. Atom: Świeniewicz, Bełcik, Maculewicz, Fernandez Navarro, Fatiejewa, Ozsoy, Maj (libero) oraz Nuszel, M.Śliwa, Konieczna, Sieczka.

Tauron Dąbrowa Górnicza - Atom Trefl Sopot 0:3. Sety: 21:25, 11:25, 23:25. Atom: M. Śliwa, Świeniewicz, Maculewicz, Fatiejewa, Ozsoy, Maj (libero) oraz Bełcik, Nuszel, Sieczka. Stan rywalizacji: 1:3, awans Atomu.