Znamy skład żużlowców Lotosu Wybrzeże Gdańsk. Nowe twarze: Nicki Pedersen, Piotr Świderski, Tomasz Chrzanowski i Maksim Bogdanow

Nicki Pedersen, Thomas H. Jonasson, Piotr Świderski, Tomasz Chrzanowski, Maksim Bogdanow, Krystian Pieszczek oraz Marcel Szymko - tak wyglądał będzie w sezonie 2012 skład beniaminka żużlowej ekstraligi Lotosu Wybrzeże Gdańsk.
Zespół został przedstawiony na konferencji prasowej. Byli na niej obecni prezes Maciej Polny, trener Stanisław Chomski oraz wszyscy zawodnicy. Budżet klubu na sezon 2012 ma wynosić ok. 7 milionów zł.

Kim są nowi zawodnicy?

Duńczyk Pedersen (w poprzednim sezonie jako zawodnik Stali Gorzów miał w ekstralidze średnia 2,16 pkt/bieg) to żużlowiec kontrowersyjny. Z jednej strony, kiedy jest w formie potrafi zachwycać swoją jazdą jak mało który żużlowiec, z drugiej jego bardzo silna osobowość często była zarzewiem mniejszych lub większych konfliktów. Czy to z rywalami na torze, czy to z kolegami z zespołu czy wreszcie z prezesami klubów, w których jeździł. W 2012 roku trzykrotny mistrz świata bardzo chce odbudować swoją pozycję w Grand Prix (w poprzednim sezonie zajął dopiero 10. miejsce, w następnym wystartuje zatem tylko dzięki stałej "dzikiej karcie") w tym celu znacząco zmienił skład swojego teamu. Pytanie czy wpłynie to pozytywnie na jego postawę w lidze czy wręcz przeciwnie.

Ważnym punktem zespołu powinien być też Świderski, który do Lotosu przeszedł z Betardu Wrocław. 28-letni żużlowiec ze średnią 1,92 pkt/bieg był w zeszłym sezonie jednym z najlepszych Polaków w ekstralidze (wyższą średnią mieli tylko Tomasz Gollob, Jarosław Hampel, Protasiewicz, Maciej Janowski i Adrian Miedziński).

O sile drugiej linii mają stanowić żużlowcy, którzy w poprzednim sezonie jeździli w I lidze, czyli Chrzanowski (GTŻ Grudziądz śr. 2,08 pkt/bieg) oraz Bogdanow (Lokomotiv Daugavpils, śr. 1,94 pkt/bieg). Dla tego pierwszego byłby to już drugi powrót do Gdańska, wcześniej reprezentował barwy Lotosu Wybrzeże w latach 2003-05 oraz 2007-08. To doświadczony zawodnik, którego dodatkowym atutem będzie świetna znajomość gdańskiego toru. Większą niewiadomą pozostaje Bogdanow, dla którego będzie to pierwszy sezon w ekstralidze (od początku kariery związany był z Lokomotivem). 22-latek uznawany jest za duży talent i podobnie jak jego byli koledzy z Daugavpils - Grigorij i Artiom Łagutowie - słynie z odważnej i widowiskowej jazdy. Czy będzie ona również skuteczna przekonamy się w przyszłym roku.