Żużlowcy Lotosu Wybrzeże Gdańsk szukają formy w Szklarskiej Porębie

Żużlowcy Lotosu Wybrzeże od niedzieli przebywają na zgrupowaniu w Szklarskiej Porębie. Stawili się na nim wszyscy zawodnicy gdańskiego klubu, w tym trzykrotny mistrz świata Nicki Pedersen
To w polskich klubach ogromna rzadkość, aby zagraniczni żużlowcy z najwyższej półki uczestniczyli w zimowych obozach zespołu. Zazwyczaj realizują oni wcześniej zaplanowany indywidualny tok przygotowań. Jednak Pedersen od momentu podpisania kontraktu z Lotosem Wybrzeże podkreśla jak ważne są dla niego starty w gdańskim klubie i jak dużą wagę przykłada do tego, aby w zespole była dobra atmosfera.

- To ma być dla mnie przełomowy sezon, chcę znów być na szczycie, co w ostatnich sezonach mi się nie udawało [Duńczyk, mistrz świata w latach 2003, 2007 i 2008, od 2009 roku zajmował w Grand Prix miejsca kolejno: 6., 10. i 10.]. A dobre występy w lidze polskiej są jednym z moich priorytetów. Dlatego zdecydowałem się wziąć udział w obozie, gdzie jest okazja, aby wspólnie poćwiczyć i lepiej się poznać - tłumaczył Pedersen.

Duńczyk od razu zapowiedział, że przyjedzie tylko na trzy pierwsze dni zgrupowania i w środę rano opuścił Szklarską Porębę. Podobnie jak Szwed Thomas H. Jonasson, który musiał wyjechać na prezentację swojego ligowego zespołu w Szwecji.

Na miejscu cały czas są Piotr Świderski, Maksim Bogdanow, Tomasz Chrzanowski, Marcel Szymko, Krystian Pieszczek, Krzysztof Wittstock, Patryk Beśko oraz dwójka młodych adeptów żużla Kamil Matyjas i Dominik Kossakowski, którzy dopiero w tym roku przystąpią do egzaminu na licencję "Ż". Trener Stanisław Chomski przygotował dla nich bardzo bogaty plan zajęć.

- Zaczynamy o 7 rano, kiedy zawodnicy ruszają w teren aby pobiegać, potem jest śniadanie, wyjazd na narty lub snowboard, obiad, zajęcia w sali, siłownia, kolacja, zajęcia z psychologiem - wylicza szkoleniowiec gdańskiego zespołu.

Taryfy ulgowej więc nie ma, tym bardziej, że trener Chomski we współpracy ze znanym fizjoterapeutą Jerzym Buczakiem (pracował m.in. z reprezentacją Polski piłkarzy ręcznych) wprowadził do treningów kilka nowinek. Są to m.in. ćwiczenia na pobudzenie tzw. głębokiego czucia oraz równowagi. Odbywają się również zajęcia z psychologiem, ale nie jest to praca werbalna, lecz na specjalnych urządzeniach.

- Mamy tu do dyspozycji wszystko co według mnie powinno się stosować we współczesnym, nowoczesnym treningu - podkreśla trener Chomski.

Zawodnicy Lotosu Wybrzeże zostaną w Szklarskiej Porębie do soboty, a potem, oczywiście jeśli pogoda pozwoli, przyjdzie już czas na pierwsze treningi na torze. Tym bardziej, że na 17 i 18 marca zaplanowane są dwa pierwsze przedsezonowe sparingi z GTŻ Grudziądz (pierwszy na wyjeździe, drugi w Gdańsku). Potem żużlowcy Lotosu Wybrzeże zmierzą się jeszcze z Caelum Stal Gorzów (24 marca w Gorzowie, 25 marca w Gdańsku), Hammarby Sztokholm (31 marca w Gdańsku) i Orłem Łódź (5 kwietnia w Łodzi, 6 kwietnia w Gdańsku). W międzyczasie planowana jest prezentacja zespołu, która odbędzie się 23 marca w hali gdańskiej AWFiS.

Speedway Ekstraliga rozgrywki zainauguruje 9 kwietnia, Lotos Wybrzeże podejmie wówczas Marmę Rzeszów.