Żużlowców Lotosu Wybrzeże Gdańsk mecze o wszystko

Żużlowcy Lotosu Wybrzeże Gdańsk zaczynają walkę o utrzymanie w Enea Ekstralidze. Pierwszą przeszkodą będzie zespół Sparty Betard, początek rywalizacji w niedzielę we Wrocławiu.
Aby utrzymać się w Enea Ekstralidze gdańszczanie muszą w dwumeczu okazać się lepsi nie tylko od Sparty Betard, ale również od wicemistrza I ligi (w tej chwili jeszcze nie wiadomo, kto nim będzie). Przegrany w rywalizacji Lotos Wybrzeże - Sparta Betard automatycznie żegna się z Enea Ekstraligą.

Kto wie, czy stawką rozpoczynającej się w niedzielę kampanii jest nie tylko utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale i przyszłość żużla w Gdańsku. Koniec współpracy z gdańskim klubem zapowiedziała już firma Lotos, w razie spadku z Enea Ekstraligi prawie niemożliwe byłoby znaleźć równie hojnego sponsora.

W gdańskim klubie wszyscy zdają sobie sprawę z wagi najbliższych spotkań, dlatego nie za bardzo chcą się wypowiadać do mediów. Wiadomo tylko, że żużlowcy Lotosu do meczu przygotowują się poza Gdańskiem na torze, który charakterystyką zbliżony jest do tego we Wrocławiu. Wśród trenujących nie ma Nickiego Pedersena oraz Thomasa H. Jonassona, którzy w sobotę wystąpią w kolejnej rundzie cyklu Grand Prix - Duńczyk ma szansę nawet na mistrzostwo świata, a Szwed otrzymał od organizatorów tzw. dziką kartę.

Wiadomo również, że gdański klub nie przewidział żadnych specjalnych premii dla zawodników za utrzymanie w Enea Ekstralidze, choć dla nich ekstra zarobkiem będzie występ w dwóch (lub czterech) dodatkowych meczach.

W zgłoszonych składach obu drużyn nie ma większych niespodzianek. W ekipie Lotosu Wybrzeże zgodnie z oczekiwaniami brakuje beznadziejnie jeżdżącego w tym sezonie Tomasza Chrzanowskiego oraz kontuzjowanego Maksima Bogdanowa. Jest za to Renat Gafurow, który prezentuje ostatnio coraz wyższą formę, a jego postawa w dwumeczu z Betardem może być języczkiem u wagi. Pod numerem 7 zobaczymy w gdańskim zespole Marcela Szymko.

W ekipie Betardu za kontuzjowanego Dennisa Anderssona pod "10" zgłoszony został Duńczyk Jesper B. Monberg, ale możliwy jest również występ jego rodaka Nicolaia Klindta. Są oczywiście Szwed Fredrik Lindgren, Anglik Tai Woffinden oraz Sebastian Ułamek, a z numerem 15 pojedzie prawdopodobnie Patryk Malitowski.

Początek niedzielnego meczu we Wrocławiu o godz. 18.30. Rewanż w Gdańsku zaplanowano na 16 września.

Zgłoszone składy

Betard Sparta: 9. Tomasz Jędrzejak, 10. Jesper B. Monberg, 11. Fredrik Lindgren, 12. Tai Woffinden, 13. Sebastian Ułamek, 14. Patryk Dolny.

Lotos Wybrzeże: 1. Nicki Pedersen, 2. Zbigniew Suchecki, 3. Piotr Świderski, 4. Renat Gafurow, 5. Thomas H. Jonasson, 6. Krystian Pieszczek.