Wybrzeże skompletowało skład na sezon 2013. Kto zagrozi gdańskim żużlowcom w walce o ekstraligę? [ANALIZA]

Zatrzymanie w klubie Krystiana Pieszczka oznacza, że Wybrzeże Gdańsk praktycznie zakończyło kompletowanie składu na sezon 2013. Ostatnie wolne miejsce dla juniora na 99 procent zajmie Marcel Szymko, być może do zespołu dołączy też jakiś senior, ale trzon drużyny jest już znany. Analizując składy rywali, w walce o ekstraligę gdańszczanom zagrozić może tylko GTŻ Grudziądz.
Trener Stanisław Chomski będzie miał do dyspozycji: Thomasa H. Jonassona, Roberta Miśkowiaka, Dawida Stachyrę, Artura Mroczkę, Renata Gafurowa (seniorzy) oraz wspomnianych Pieszczka i Szymkę (juniorzy). Do zespołu dołączyć może jeszcze jeden senior, który wzmocni walkę o miejsce w składzie, ale na pewno nie będzie to wielkie nazwisko (z wolnych zawodników mówi się o Duńczykach Peterze Kildemandzie oraz Mikkelu Michelsenie). Jak na I ligę jest to bardzo mocny skład i stawia Wybrzeże w roli głównego faworyta do awansu.

Jedynym zagrożeniem wśród sześciu pozostałych rywali wydaje się być GTŻ. Trener Robert Kempiński (w przeszłości żużlowiec Wybrzeża) ma do dyspozycji: dwójkę solidnych Anglików - Chrisa Harrisa i Scotta Nicholsa, choć szczególnie ten drugi najlepsze lata ma już za sobą, Ukraińca Andrija Karpowa, Norberta Kościucha oraz wygnanego z Gdańska Tomasza Chrzanowskiego. Na pozycji juniora jako tzw. goście wymiennie startować będą Kamil i Emil Pulczyńscy z Unibaksu Toruń, którzy powinni być sporym atutem grudziądzkiego zespołu. Uzupełniać będzie ich Mateusz Rujner. GTŻ wciąż poszukuje jeszcze na rynku jednego Polaka i jednego żużlowca z zagranicy, ale wielkich strzałów spodziewać się nie należy.

Trzecią siłą I ligi powinien być zespół Ostrovii, który oparł skład na zawodnikach doświadczonych lub... bardzo doświadczonych. Liderem zespołu wciąż będzie bowiem niezniszczalny Szwed Peter Karlsson, który niedawno skończył 43 lata! Swoje w żużlu przeżyli też Mariusz Staszewski (38 lat) oraz Michał Szczepaniak, Duńczyk Mads Korneliussen i Rosjanin Denis Gizatulin (w przyszłym roku cała trójka skończy 30 lat). Skład uzupełniają młodzi Rosjanie Władimir Borodulin i Ilja Czałow oraz jedyny polski junior Łukasz Wieliński. Jako goście wspomagać go będą na zmianę Łukasz Cyran i Adrian Cyfer (obaj Stal Gorzów).

Z pozostałych czterech zespołów skompletowany skład ma tylko Lokomotiv Daugavpils, gdzie liderem zespołu będzie wracający po nieudanej przygodzie w Wybrzeżu Gdańsk Maksim Bogdanow. Oprócz niego o sile zespołu już tradycyjnie stanowić będą Kjastas Puodżuks i Roman Poważny, młody Andrzej Lebiediew oraz dwójka Finów: Joonas Kylmaekorpi i Timo Lahti. Zespół jak zwykle może być groźny na swoim torze, ale do walki o awans na pewno się nie włączy.

Blisko zamknięcia składu jest też beniaminek Kolejarz Rawicz, który jednak za bardzo nie ma kim straszyć. Wystarczy wspomnieć, że działacze klubu za wielkie wzmocnienie uznali pozyskanie Mariusza Puszakowskiego, który w poprzednim sezonie jeździł w II lidze (w Victorii Piła). Oprócz niego ważne kontrakty z rawicką drużyną mają Rosjanin Witalij Biełołusow, Szwed Eric Andersson, Sławomir Musielak, a blisko pozostania w Kolejarzu są Szymon Kiełbasa oraz Wiktor Gołubowskij.

Niewesoła jest sytuacja w Lubelskim Węglu KMŻ (długi klubu sięgają kilkaset tysięcy złotych), który w poprzednim sezonie do ostatniej kolejki walczył o awans do ekstraligi. Klub póki co nie ma zakontraktowanego żadnego zawodnika, a już na pewno stracił dwójkę liderów: Miśkowiaka oraz Stachyrę. Pracodawcę prawdopodobnie zmieni też Australijczyk Cameron Woodward, pod względem średniej biegopunktowej trzeci zawodnik zespołu w poprzednim sezonie. Oferty z innych klubów mają też Daniel Jeleniewski (czwarty w zespole pod względem skuteczności) oraz Mateusz Łukaszewski. Zespół jest więc w kompletnej rozsypce, a kierownictwo klubu wciąż czeka na informację, ile pieniędzy otrzyma z kasy miasta. Dopiero wówczas znany będzie budżet na sezon 2013 i zacznie się kompletowanie składu. Dużo za późno.

Jeszcze gorzej jest w Łodzi. Prezes tamtejszego Orła Witold Skrzydlewski zwołał na 5 stycznia walne zebranie zarządu, po którym podjęta zostanie decyzja, co dalej. Każdy scenariusz jest możliwy, z tym najczarniejszym włącznie, czyli wycofaniem klubu z rozgrywek.

W I lidze sezon 2013 podzielony będzie na dwie części. Po rundzie zasadniczej (każdy z każdym, mecz i rewanż, w sumie 14 kolejek), cztery najlepsze zespoły spotkają się w rundzie finałowej, gdzie również pojadą systemem każdy z każdym (sześć kolejek). Do rundy finałowej zespoły przystąpią z punktami, które uzyskały w rundzie zasadniczej w pojedynkach z bezpośrednio zainteresowanymi drużynami. Awans do ekstraligi uzyska tylko zwycięzca rozgrywek. Nie będą rozgrywane mecze barażowe.